Αρχική Δήμοι Τηλεφωνική γραμμή υποστήριξης από τον δήμο Χανίων

Τηλεφωνική γραμμή υποστήριξης από τον δήμο Χανίων

Τηλεφωνική γραμμή υποστήριξης για πολίτες που αντιμετωπίζουν προβλήματα θα λειτουργήσει, για όσο χρονικό διάστημα διαρκέσει το lockdown, ο δήμος Χανίων.

Όπως ανακοινώθηκε από τον δήμο η τηλεφωνική γραμμή θα λειτουργεί καθημερινά, από τη Δευτέρα 11 Νοεμβρίου, από τις 9:00 έως τις 14:00, και θα «εξυπηρετείται» από επαγγελματίες ψυχικής υγείας του δήμου Χανίων, οι οποίοι θα βοηθούν ηλικιωμένους/ες, άτομα με αναπηρία ή όσους/ες ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες και χρήζουν φροντίδας ή εξυπηρέτησης.

Στην τηλεφωνική γραμμή 28213-41766 το προσωπικό του δήμου θα αξιολογεί το αίτημα και σε συνεργασία με εθελοντές θα δίνει λύσεις σε καθημερινά ζητήματα, όπως την αγορά φαρμάκων, τροφίμων, και θα προσφέρει ψυχολογική υποστήριξη.