Μάκης Βορίδης: Οι πολίτες εσφαλμένα θεωρούν τις ευρωεκλογές λιγότερο κρίσιμες – Προτεραιότητα της κυβέρνησης η ασφάλεια,

«Οι ευρωεκλογές αποτελούν προσωπικό στοίχημα του Πρωθυπουργού», τόνισε ο Υπουργός Επικρατείας, Μάκης Βορίδης,

Για τη σημασία και το διακύβευμα των ευρωεκλογών αλλά και την υπόθεση της στυγερής δολοφονίας της Κυριακής, ηλικίας 28 ετών, έξω από το Αστυνομικό Τμήμα των Αγίων Αναργύρων μίλησε ο Υπουργός Επικρατείας, Μάκης Βορίδης, σε σημερινή (08/04) συνέντευξη στο ΣΚΑΪ.

Σχετικά με τις ευρωεκλογές της 9ης Ιουνίου, ο κ. Βορίδης υπογράμμισε πως «η χαλαρή ψήφος αποτελεί κίνδυνο», τονίζοντας ότι «δεν επιτρέπεται η αποχή». Ακόμη, ανέφερε ότι «αυτή η εκλογική αναμέτρηση αποτελεί προσωπικό στοίχημα του Κυριάκου Μητσοτάκη. Δεν είναι εκδρομή, σε καμία περίπτωση. Βέβαια, προφανώς και δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις επιδόσεις βουλευτικών και ευρωεκλογών. Το κρίσιμο ζήτημα που θα εξετάσουμε το βράδυ των εκλογών, είναι αν θα υπάρξει αλλαγή στους πολιτικούς συσχετισμούς» και αν σε σχέση με τις βουλευτικές εκλογές διαμορφώνεται ένα νέο τοπίο, και επίσης αν υπάρχει άλλο τοπίο να δούμε την διαφορά μεταξύ πρώτου και δευτέρου κόμματος. Ποιο θα είναι το δεύτερο κόμμα. Ποια είναι η σχέση του δεύτερου με το τρίτο κόμμα. Αν υπάρχουν δυνάμεις που παίρνουν κεφάλι.

Αναφορικά με τη δολοφονία της νεαρής κοπέλας έξω από το Αστυνομικό Τμήμα Αγίων Αναργύρων, σημείωσε πως «χωρίς καμία αμφιβολία, κανείς δεν απεκδύεται της γενικής ευθύνης. Η δική μας αντίληψη είναι πως πρέπει να αντιμετωπίσουμε την ανομία και την εγκληματικότητα. Μπορεί να μην το πετυχαίνουμε στο 100%, αλλά βελτιωνόμαστε».

Ερωτηθείς για το αν η απόφαση του ΣτΕ είναι μια ήττα της κυβέρνησης ο κ. Βορίδης δήλωσε ότι δεν είναι αφού όπως είπε «την είχαμε αλλάξει μόνοι μας την διάταξη»υπενθυμίζοντας ότι την διάταξη του 2021 την είχε ψηφίσει το ΠΑΣΟΚ.

Μιχάλης Κατρίνης αντιδρά για αποστολή όπλων στην Ουκρανία

Επίθεση στην κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας εξαπέλυσε ο Μιχάλης Κατρίνης, για την αποστολή αμυντικού υλικού στην Ουκρανία.

Καμία διάθεση υποχώρησης στα κυριαρχικά μας δικαιώματα» ξεκαθαρίζει ο Μαρινάκης

«Κορυφαία προτεραιότητα το Κυπριακό, να αλλάξει ρότα η Βόρεια Μακεδονία», τόνισε ο Παύλος Μαρινάκης.

Φλωρίδης: Όλο το βαρύ έγκλημα αποφυλακίστηκε με το νόμο του ΣΥΡΙΖΑ

Ο υπουργός Δικαιοσύνης Γιώργος Φλωρίδης αναφέρθηκε στον νέο δικαστικό χάρτη ο οποίος, όπως είπε, θα μειώσει το χρόνο απονομής δικαιοσύνης, στο μισό.