Σε «Εξοικονομώ – Αυτονομώ» μετονομάζεται το «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον». Το νέο πρόγραμμα θα προκηρυχθεί εντός του φθινοπώρου και ο προϋπολογισμός του θα κυμανθεί ανάμεσα στα 350 με 500 εκατ. ευρώ.

Αν και μέχρι σήμερα οι επιλέξιμες παρεμβάσεις που χρηματοδοτούνται από το «Εξοικονομώ» αφορούν κυρίως την αντικατάσταση κουφωμάτων και την αναβάθμιση των συστημάτων θέρμανσης – ψύξης, πλέον προστίθενται νέες επιλέξιμες κατηγορίες για στοχευμένες τεχνολογικές αναβαθμίσεις επιπλέον του ορίου για τις παρεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης. Αυτές αφορούν σε έξυπνα συστήματα διαχείρισης ενέργειας, σε συστήματα ηλεκτροπαραγωγής από ΑΠΕ – φωτοβολταϊκά, σε ηλεκτρικούς φορτιστές για τροφοδοσία ηλεκτρικών αυτοκινήτων και σε συστήματα αποθήκευσης (μπαταρίες).

Το «Εξοικονομώ – Αυτονομώ» θα περιλαμβάνει και αλλαγές σε σχέση με τα προγράμματα που προκηρύσσονταν κάθε χρόνο, ήτοι θα δίνει μεγαλύτερη έμφαση στην ποιοτική αναβάθμιση των κατοικιών με αυστηρότερα κριτήρια για τα θερμομονωτικά χαρακτηριστικά των υλικών και την καλύτερη πιστοποίηση της εφοδιαστικής αλυσίδας, θα προβλέπει την προσαύξηση του ποσοστού επιδότησης για τις κατοικίες που κατατάσσονται σε χαμηλές ενεργειακές κατηγορίες (Η και Ζ), με τον όρο να προκύπτει πρόσθετη ενεργειακή αναβάθμιση τουλάχιστον κατά τέσσερις κατηγορίες, μετά τις παρεμβάσεις, θα προβλέπει διεύρυνση των επιλέξιμων παρεμβάσεων, με έμφαση στη συνιστώσα της αυτονόμησης, αλλά και διεύρυνση των εισοδηματικών ορίων.

Σήμερα υπάρχουν επτά κατηγορίες δικαιούχων με βάση τα εισοδήματα και για αυτές το ποσοστό επιδότησης κλιμακώνεται ανάλογα με αυτά. Όσο πιο χαμηλό είναι το ύψος του εισοδήματος τόσο υψηλότερο είναι το ποσοστό επιδότησης των δαπανών. Υπενθυμίζεται ότι σε συνδυασμό και με τον αριθμό των προστατευόμενων μελών του νοικοκυριού, το ύψος φτάνει και στο 70%.