Αρχική Δήμοι Ξεκινούν οι δωρεάν ξεναγήσεις του Δήμου Ηρακλείου

Ξεκινούν οι δωρεάν ξεναγήσεις του Δήμου Ηρακλείου

Ξεκινά το ερχόμενο Σάββατο 16 Σεπτεμβρίου, το  πρόγραμμα των δωρεάν ξεναγήσεων της περιόδου Σεπτεμβρίου 2017-Μαΐου 2018, από την αντιδημαρχία Πολιτισμού – Εθελοντισμού του Δήμου Ηρακλείου, σε  συνεργασία τον Εντεταλμένο Σύμβουλο Τουρισμού και τους Εθελοντές του Δήμου (Ομάδα Τουρισμού).

Σημείο συνάντησης στις 14:00 είναι η Πύλη Δερματά, που θα πραγματοποιηθεί ξενάγηση στο παραλιακό μέτωπο της πόλης και στο Φρούριο Κούλε. Στην ξενάγηση της η Αθηνά Κυριακάκη – Σφακάκη θα αναφερθεί στην Κιζίλ Τάμπια, στην συνοικία του Αχμέτ Μπαλτά Αγά. Θα ακολουθήσει η συνοικία Σουλτάν Ιμπραήμ, το Μπεντενάκι, ο ναός  του Αγίου Πέτρου των Δομινικανών  και της Αγίας Αικατερίνης,  τα  αρχοντικά, οι κρήνες, το ενετικό  λιμάνι, η πύλη του μόλου, τα νεώρια, η δεξαμενή Τζάνες, η Πλατεία 18 Άγγλων και η  βόρεια απόληξη  της 25ης Αυγούστου.  Η συμμετοχή  θα είναι ελεύθερη ενώ το εισιτήριο  εισόδου στο φρούριο του Κούλε κοστίζει  2 ευρώ.  (Ισχύουν όλοι οι ειδικοί όροι που διέπουν  τις εισόδους των αρχαιολογικών χώρων).

Δηλώσεις  συμμετοχής :

Πελαγία Βελιγραδή  6938104008 –   Θεοδωράκη Αντιγόνη 6937 105 088