Πέμπτη, 4 Ιουλίου, 2024

Σήμερα στις 10:00 συνεδριάζει η ΠΓ του ΣΥΡΙΖΑ εν μέσω αντιπαράθεσης Κασσελάκη – Τσίπρα

Η συνεδρίαση της Πολιτικής Γραμματείας του ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχίας σήμερα στις 10:00 αναμένεται να είναι εξαιρετικά αμφιλεγόμενη και δύσκολη, καθώς οι εντάσεις μεταξύ των δύο βασικών στρατοπέδων του κόμματος έχουν φτάσει στα άκρα. Στη μία πλευρά βρίσκουμε τον Στέφανο Κασσελάκη, ο οποίος έχει εκφράσει σκληρή κριτική κατά του Αλέξη Τσίπρα, αναφέροντας υπονοούμενα για μαύρα ταμεία, επικρίνοντας τις συνεισφορές της Αυγής, και προειδοποιώντας για τις καταστατικές αλλαγές που προωθεί.

Από την άλλη πλευρά, οι αντίπαλοι του Κασσελάκη αντιτίθενται επίσης σθεναρά, επισημαίνοντας τις αδυναμίες στην ηγεσία και κριτικάροντας την προετοιμασία για καταστατικές αλλαγές. Η αρνητική αποτίμηση του εκλογικού αποτελέσματος, η επιμονή στο ζήτημα των συγκλήσεων των δυνάμεων του προοδευτικού χώρου, η αντεπίθεση για τις απολύσεις επαγγελματικών στελεχών, το ζήτημα της Αυγής, οι σκιές εις βάρος του Αλέξη Τσίπρα, η αδρανοποίηση των οργάνων, είναι στοιχεία κριτικής που είδαμε στον κείμενο των 87 και αναμένεται να τεθούν και σήμερα.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει και η ομάδα των ενδιάμεσων, με τον Νίκο Παππά και Σωκράτη Φάμελλο να διατηρούν σιωπηλή στάση, ενώ παραμένει αβέβαιο το πού θα καταλήξουν οι θέσεις τους.

Η προηγούμενη συνεδρίαση του Εκτελεστικού Γραφείου, κατά την οποία απέφυγαν να διαφοροποιηθούν σε οποιοδήποτε θέμα, μπορεί να υποδηλώνει μια αντίφαση ή μια προσπάθεια εσωτερικής ενότητας.

Θ.Καρτερός κατά Σ.Κασσελάκη: «Tο πρόβλημα του ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι ο Κασσελάκης, εσείς είστε το πρόβλημα»

«Βέλη» κατά του Στέφανου Κασσελάκη πέταξε ο Θανάσης Καρτερός, με ανάρτησή του στο Facebook, λίγες ώρες πριν την κρίσιμη σημερινή συνεδρίαση της Πολιτικής Γραμματείας.

ΕΦΚΑ: Προθεσμία για ρύθμιση οφειλών έως τις 21 Ιουλίου

Ο ΕΦΚΑ έχει ορίσει προθεσμία μέχρι τις 21 Ιουλίου για τη ρύθμιση των οφειλών περίπου 40.000 οφειλετών, με χρέη άνω των 150.000 ευρώ

Ενοίκια τριών ταχυτήτων στην Αθήνα – Που εκτοξεύονται οι τιμές

Οι διαφορετικές κατηγορίες των τιμών ενοικίων στην Αττική, από τις υψηλές τιμές στις πολυτελείς γειτονιές όπως το Κολωνάκι και το ιστορικό κέντρο, έως τις πιο προσιτές περιοχές όπως η Πλατεία Αμερικής και ο Κολωνός.

Ίλιον: Απολύθηκαν 14 γιατροί από τα δυο Κέντρα Υγείας

Η υγειονομική κρίση στον Δήμο Ιλίου εντείνεται, καθώς 14 γιατροί απολύθηκαν πρόσφατα από τα Κέντρα Υγείας της περιοχής. Ο Δήμος αντιδρά επειγόντως, ετοιμάζοντας κινητοποιήσεις

Μήνυση υπέβαλε ο υπάλληλος του αεροδρομίου κατά του Λευτέρη Αυγενάκη

Μήνυση κατά του Λευτέρη Αυγενάκη για εξύβριση και απειλή κατέθεσε ο υπάλληλος του αεροδρομίου, θύμα της βιαιοπραγίας του βουλευτή.

Αυγενάκης: «Είμαι βουλευτής, έχω ασυλία», είπε στον αστυνομικό μετά το επεισόδιο στο αεροδρόμιο

Την ασυλία του επικαλέστηκε ο Λευτέρης Αυγενάκης, προτάσσοντας τη βουλευτική του ιδιότητα, μπροστά στον αστυνομικό που εκλήθη από τον 22χρονο υπάλληλο στο αεροδρόμιο, λίγα λεπτά μετά το επεισόδιο με τον διαγραφέντα, πλέον από τη ΝΔ, βουλευτή Ηρακλείου.

Το παρασκήνιο της διαγραφής Αυγενάκη από την ΚΟ της ΝΔ: Το μήνυμα Μητσοτάκη για την αλαζονεία

Μονόδρομος ήταν η διαγραφή του Λευτέρη Αυγενάκη από τον πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη καθώς και μια ευκαιρία να στείλει μήνυμα προς όλα τα στελέχη της ΝΔ, πως δε θα γίνουν αποδεκτές ακραίες συμπεριφορές, όπως κατάχρηση εξουσίας και αλαζονεία.