Παρασκευή, 12 Ιουλίου, 2024

Συνταξιούχοι και ευάλωτοι: Πότε θα δοθεί το έκτακτο επίδομα

Ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης εξήγησε στην εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου στον Real FΜ, πως η Ελλάδα είχε τη δυνατότητα βάσει ενός ευρωπαϊκού κανονισμού να επιβάλλει έκτακτη φορολογία «στα υπερκέρδη των διυλιστηρίων για το 2022 “το κάναμε ήδη και το 2023“.

Ο πρωθυπουργός τόνισε πως αυτά τα χρήματα, που υπολογίζονται σε 300 εκατομμύρια ευρώ από τη φορολόγηση των διυλιστηρίων, δεν έχουν ως στόχο να τιμωρήσουν την επιχειρηματικότητα αλλά θα διατεθούν για να στηρίξουν ευάλωτες κοινωνικές ομάδες και ειδικά σε συνταξιούχους, που θίχτηκαν από την προσωπική διαφορά

Τα έσοδα θα χρησιμοποιηθούν κυρίως για την οικονομική ενίσχυση σε συνταξιούχους κατά τον μήνα Δεκέμβριο, που λόγω προσωπικής διαφοράς δεν ωφελούνται από την νέα αύξηση των συντάξεων από 1/1/2025, καθώς και για την ενίσχυση των πιστώσεων του Εθνικού Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων.

Περίπου 250 εκατομμύρια ευρώ θα λάβουν συνταξιούχοι και οι ευάλωτοι τον Δεκέμβριο 2024 μετά την έκτακτη εισφοράδίκαιη απόφαση, κοινωνικής δικαιοσύνης».

Πέρυσι το έκτακτο επίδομα δόθηκε κλιμακωτά από 100 έως 250 ευρώ για συνταξιούχους με προσωπική διαφορά και άθροισμα κύριων και επικουρικών συντάξεων έως 1.600 ευρώ το μήνα

Η ρύθμιση αυτή γίνεται στο πλαίσιο του κανονισμού 2022/1854 της ΕΕ που εκδόθηκε με αφορμή την ενεργειακή κρίση και τις επιπτώσεις της. Αφορά κυρίως στους συνταξιούχους που θίχτηκαν από την υπόθεση της προσωπικής διαφοράς.

Αναφερόμενος μεταξύ άλλων στο ζήτημα αυτό ο υπουργός Εθνικής Οικονομίας κι Οικονομικών, Κωστής Χατζηδάκης σημείωσε πως «η κυβέρνηση πράττει τα μέγιστα ώστε να ενισχύσει, σε δύσκολες συνθήκες, ευάλωτες κοινωνικές ομάδες, επιτυγχάνοντας παράλληλα τους δημοσιονομικούς στόχους, σε μια περίοδο που οι οικονομίες πολλών άλλων χωρών της ΕΕ δοκιμάζονται…».

Η Αλεξάνδρα Χατζηγεωργίου στο πλευρό του Γιώργου Παπαδάκη μετά το «διαζύγιο»

Το νέο κορίτσι που θα βρίσκεται στο πλευρό του Γιώργου Παπαδάκη την καινούργια σεζόν, δεν είναι άλλη από την γνωστή Θεσσαλονικιά ρεπόρτερ Αλεξάνδρα Χατζηγεωργίου.

Ποιοι τελικά θα πάρουν το έκτακτο επίδομα

Το ύψος 300 εκατ. ευρώ που θα προκύψει από τα έσοδα, από την προσωρινή εισφορά στα κέρδη των διυλιστηρίων, θα μοιραστούν οι συνταξιούχοι, δικαιούχοι του επιδόματος παιδιού και του Ελάχιστου Εγγυημένου Εισοδήματος, ΑμεΑ.

Οι αποκαλυπτικοί διάλογοι και τα τεφτέρια των εκβιαστών δημοτικών υπαλλήλων

Νέα στοιχεία  έρχονται συνεχώς για το κύκλωμα των δημοτικών υπαλλήλων που συνελήφθησαν για για χρηματισμό και εκβιασμούς ιδιοκτητών καταστημάτων, στην Αθήνα.

Νέο επίδομα ανεργίας: Ξεκινά η πιλοτική εφαρμογή του – Τι αλλάζει και πώς διαμορφώνονται τα ποσά ανεργίας

Τι θα προβλέπει το νέο σύστημα του υπουργείου Εργασίας για το επίδομα ανεργίας και γιατί αποσυνδέεται από τον κατώτατο μισθό.

Ανακοινώνεται το έκτακτο επίδομα – Ποιοι θα το λάβουν

Η νέα επιδότηση θα περιλαμβάνει συνταξιούχους και δικαιούχους του Ελάχιστου Εγγυημένου Εισοδήματος.

Οι τακτικές των εργοδοτών για να αποφεύγουν την εφαρμογή της ψηφιακής κάρτας εργασίας

Εργοδότες προτείνουν απόλυση ή μετατροπή σε εταίρους στους εργαζόμενους για να αποφύγουν την εφαρμογή της ψηφιακής κάρτας εργασίας,.

Επίδομα ανεργίας: Ποιοι είναι οι νέοι όροι και ποιοι επηρεάζονται

Έρχονται εξελίξεις με το επίδομα ανεργίας - Ποιοι θα μείνουν εκτός.

Πότε αρχίζουν οι πληρωμές για τις συντάξεις Αυγούστου

Αναλυτικά οι ημερομηνίες πληρωμών των συντάξεων Αυγούστου.