Στη Βουλή η αύξηση των δόσεων για τα χρέη στους Δήμους

Ερώτησή στη Βουλή προς τον υπουργό Οικονομικών και Εθνικής Οικονομίας και την υπουργό Εσωτερικών, κατέθεσε ο Βουλευτής, Ανατολικής Αττικής, της “Ελληνικής Λύσης”, Στέλιος Φωτόπουλος, με την οποία ζητά την αύξηση του αριθμού των δόσεων από τις 24 στις 120 της πάγιας ρύθμισης των χρεών προς τους Δήμους, για χιλιάδες οφειλέτες δημότες με χρέη.

Όπως αναφέρει, μεταξύ άλλων, δεκάδες δημότες οφειλέτες οι οποίοι χρωστούν αρκετές χιλιάδες ευρώ, λόγω της “οικονομικής δυσπραγίας, ύφεσης του πληθωρισμού και της ακρίβειας”, δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν.

“Σύμφωνα με τους οφειλέτες, οι Δήμοι τους παρέχουν τη διευκόλυνση καταβολής χρεών σε 12 – 24 δόσεις, σύμφωνα με την πάγια ρύθμιση του ν. 4646/2019. Αυτό ίσως θα ήταν ευνοϊκό για τους μικροοφειλέτες. Η προοπτική ένταξης στην ΑΑΔΕ των χρεών τους και η επιβολή προσαυξήσεων, μη λήψης φορολογικής ενημερότητας ή ακόμα και κατασχέσεων, μόνο σύμφωνους δεν τους βρίσκει. Για τους λόγους αυτούς αντιπροτείνουν το ενδεχόμενο να δοθεί η δυνατότητα ρύθμισης των οφειλών προς την Τοπική Αυτοδιοίκηση σε 36 – 120 δόσεις ή να καταστεί εφικτή η αναβίωση της ρύθμισης των 100 δόσεων των ΟΤΑ σε όσους την έχασαν”, επισημαίνει ο κ. Φωτόπουλος.

“Αυτό που ζητήσαμε από την πρώτη μέρα που μπήκαμε στη Βουλή είναι η ανάγκη ύπαρξης πάγιας ρύθμισης οφειλών προς την ΑΑΔΕ, τα ασφαλιστικά Ταμεία και τους Δήμους, άνω της 5ετίας, τουλάχιστον 72 δόσεις με παράλληλο κούρεμα προσαυξήσεων, καθώς οι πολίτες, έχει αποδειχθεί από την πραγματικότητα δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους”, δηλώνει στο aftodioikisi.gr, ο κ. Φωτόπουλος, τονίζοντας στη συνέχεια: “Διαφωνώ κάθετα με την δικαιολογία των κυβερνώντων περί ύπαρξης κουλτούρας πληρωμών την οποία θέλουν να “επιβάλλουν”, καθώς οι Έλληνες δεν είναι μπαταχτσήδες. Μέχρι την κατάρρευση της ελληνικής οικονομίας και την επιβολή των μνημονίων, οι εξοφλήσεις προς τις δημόσιες υπηρεσίες γίνονταν κανονικά. Η δικαιολογία του Έλληνα “στρατηγικού κακοπληρωτή” που επικαλούνται δεν υπάρχει ή αν υπήρχε μετά από 15 χρόνια κρίσης θα έπρεπε να τον έχουν βρει”.

«Στο σφυρί» για 20.000 ευρώ το σπίτι πρωταθλήτριας ΑμεΑ

Εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι βγήκε «στο σφυρί» το σπίτι της πρωταθλήτριας ΑμεΑ, Διονυσίας Τσακίρη, στην Ελευσίνα. Fund εξαγόρασε το χρέος της και προχώρησε στον πλειστηριασμό του ακινήτου, το οποίο περιήλθε στην κατοχή κατασκευαστικής εταιρείας.

Κρήτη: Καλοκαιρινός εφιάλτης – Οι δήμοι ζητούν να κηρυχθούν σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης

Καλοκαιρινός εφιάλτης η λειψυδρία για την Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου στην Κρήτη, κάτι που αποτυπώνεται με τα διαδοχικά αιτήματα των Δήμων  για την κήρυξή τους σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, με τη Μεσσαρά να βρίσκεται κυριολεκτικά στο μάτι του κυκλώνα.

Καρκίνος του δέρματος: Δωρεάν δερματολογικός έλεγχος στην Αθήνα

Ο καρκίνος του δέρματος αποτελεί μία από τις πιο διαδεδομένες μορφές καρκίνου παγκοσμίως, γι'αυτό αποτελεί ζωτική σημασία η διάγνωση του.

Σέρρες: Νεαρός απειλεί και επιτίθεται σε εργάτες καθαριότητας

Ο νεαρός εξοργίστηκε και χτύπησε το μηχάνημα καθαριότητας με γροθιές, απειλώντας παράλληλα με μήνυση.