Παρασκευή, 12 Ιουλίου, 2024

Σοβαρή έλλειψη ιατρικού προσωπικού και εξουθενωτικές εφημερίες στη Μυτιλήνη

Με ανακοίνωσή τους, οι 23 ειδικευόμενοι ιατροί του Γενικού Νοσοκομείου Μυτιλήνης “Βοστάνειο ” καταγγέλουν τις σοβαρές ελλείψεις ιατρικού προσωπικού, τις εφημερίες στα επείγοντα ως εξουθενωτικές, ενώ αναφέρουν πως βρίσκονται ένα βήμα πριν την παραίτηση.

Σε επιστολή τους προς τη Διοίκηση του Νοσοκομείου και την ηγεσία της 2ης ΥΠΕ που προσυπογράφει η Ένωση Γιατρών ΕΣΥ Λέσβου κάνουν λόγο για ήδη αποδεκατισμένα Κέντρα Υγείας του νησιού, ενώ όπως λένε λόγω ελλείψεων επιμελητών γιατρών, οι εξουθενωμένοι και ανειδίκευτοι ιατροί αναγκάζονται να υποδέχονται στα ΤΕΠ τα βαρύτερα-επείγοντα περιστατικά.

Η ανακοίνωση των ειδικευόμενων ιατρών:

“Με το παρόν σας εφιστούμε την προσοχή στην σημαντική έλλειψη ιατρικού προσωπικού στην οποία έχει περιέλθει το τμήμα επειγόντων περιστατικών (ΤΕΠ) το τελευταίο διάστημα ώστε οι εφημερίες να καθίστανται εξουθενωτικές για το ιατρικό προσωπικό και επικίνδυνες για τους εξεταζόμενους ασθενείς εξαιτίας φόρτου εργασίας και κόπωσης. Οι εφημερεύοντες ειδικευόμενοι καλούμαστε σε υπερεφημέρευση και εξάντληση των σωματικών και ψυχικών αντοχών μας ενώ η αύξηση της αναμονής για εξέταση και η δυσαρέσκεια από πλευράς του ασθενούς σε συνδυασμό με τη συχνά επισφαλή, εξαιτίας περιορισμένου χρόνου, ιατρική διαχείριση των προβλημάτων του είναι φυσικά επακόλουθα.

Να σημειωθεί ότι τα κενά στα πόστα των ΤΕΠ καλύπτονται από αγροτικούς γιατρούς είτε επειδή οι ίδιοι με αυταπάρνηση προσφέρονται είτε επειδή δέχονται πιέσεις από τους ανωτέρους τους. Και ενώ για μας η αρωγή των συναδέλφων είναι καίρια για το έργο στα ΤΕΠ ταυτόχρονα είναι αντιληπτό ότι δεν γίνεται μονίμως το βάρος να πέφτει στις πλάτες ανειδίκευτων γιατρών!

Ετσι ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες όπου τα περιστατικά αυξάνονται ραγδαία έχουμε το παράδοξο να παραπέμπονται από τα ήδη αποδεκατισμένα Κέντρα Υγείας του νησιού, από επιμελητές γιατρούς περιστατικά ως βαρύτερα-επείγοντα και να τα υποδεχόμαστε στα ΤΕΠ εξουθενωμένοι ανειδίκευτοι γιατροί, ένα βήμα πριν την παραίτηση!

Για το φετινό καλοκαίρι ήδη έχουν αρχίσει οι μονές εφημερίες, δηλαδή ένας/μία ειδικευόμενος/η στο παθολογικό και ένας στο χειρουργικό ΤΕΠ, όπου ταυτόχρονα μπορεί να επιβαρύνεται και με δουλειά της αντίστοιχης κλινικής όταν του/της ζητηθεί.

Τονίζουμε ξανά ότι η κατάσταση που διαμορφώνεται στα ΤΕΠ είναι δυνητικά επικίνδυνη για τον κόσμο του νησιού που αναζητά περίθαλψη! Με αίσθημα ευθύνης απέναντι στον εξεταζόμενο άρρωστο, λοιπόν, απαιτούμε την επαρκή στελέχωση των ΤΕΠ με ειδικευμένους γιατρούς με μαζικές προσλήψεις ώστε να μην “μπαλώνονται” τα κενά από ειδικευόμενους και αγροτικούς.

Σε περίπτωση που δεν εισακουστούν άμεσα τα αιτήματά μας η ευθύνη για οποιοδήποτε σφάλμα στα ΤΕΠ βαραίνει αποκλειστικά αυτούς που κρατάνε τις δομές υγείας υποστελεχωμένες. Από τη μεριά μας δηλώνουμε ότι θα χρησιμοποιήσουμε όποιο μέσο έχουμε στη διάθεσή μας για να διεκδικήσουμε τα αναγκαία και καλούμε τα συλλογικά μας όργανα, τους συναδέλφους και την τοπική κοινωνία της Λέσβου να μας στηρίξουν”.

Η Αλεξάνδρα Χατζηγεωργίου στο πλευρό του Γιώργου Παπαδάκη μετά το «διαζύγιο»

Το νέο κορίτσι που θα βρίσκεται στο πλευρό του Γιώργου Παπαδάκη την καινούργια σεζόν, δεν είναι άλλη από την γνωστή Θεσσαλονικιά ρεπόρτερ Αλεξάνδρα Χατζηγεωργίου.

Ποιοι τελικά θα πάρουν το έκτακτο επίδομα

Το ύψος 300 εκατ. ευρώ που θα προκύψει από τα έσοδα, από την προσωρινή εισφορά στα κέρδη των διυλιστηρίων, θα μοιραστούν οι συνταξιούχοι, δικαιούχοι του επιδόματος παιδιού και του Ελάχιστου Εγγυημένου Εισοδήματος, ΑμεΑ.

Οι αποκαλυπτικοί διάλογοι και τα τεφτέρια των εκβιαστών δημοτικών υπαλλήλων

Νέα στοιχεία  έρχονται συνεχώς για το κύκλωμα των δημοτικών υπαλλήλων που συνελήφθησαν για για χρηματισμό και εκβιασμούς ιδιοκτητών καταστημάτων, στην Αθήνα.

Νέο επίδομα ανεργίας: Ξεκινά η πιλοτική εφαρμογή του – Τι αλλάζει και πώς διαμορφώνονται τα ποσά ανεργίας

Τι θα προβλέπει το νέο σύστημα του υπουργείου Εργασίας για το επίδομα ανεργίας και γιατί αποσυνδέεται από τον κατώτατο μισθό.

Καρκίνος του δέρματος: Δωρεάν δερματολογικός έλεγχος στην Αθήνα

Ο καρκίνος του δέρματος αποτελεί μία από τις πιο διαδεδομένες μορφές καρκίνου παγκοσμίως, γι'αυτό αποτελεί ζωτική σημασία η διάγνωση του.

Σέρρες: Νεαρός απειλεί και επιτίθεται σε εργάτες καθαριότητας

Ο νεαρός εξοργίστηκε και χτύπησε το μηχάνημα καθαριότητας με γροθιές, απειλώντας παράλληλα με μήνυση.

Τοποθέτηση Κώστα Μπακογιάννη στο σημερινό δημοτικό συμβούλιο

Ο Κώστας Μπακογιάννης στο σημερινό Δημοτικό Συμβούλιο, προειδοποίησε για τις συνέπειες της ακυβερνησίας σε έναν Δήμο του μεγέθους της Αθήνας.

Καταγγελία για επίθεση Αντιδημάρχου του Δήμου Ζωγράφου σε υπαλλήλους της υπηρεσίας του

Επίθεση σε εργαζόμενους του Δήμου Ζωγράφου από αντιδήμαρχο καταγγέλει η Δημοκρατική Αγωνιστική Συνεργασία των υπαλλήλων στο Δήμο. Σύμφωνα με τα όσα αναφέρουν στην ανακοίνωση...