Πώς θα πληρωθούν όσοι δουλέψουν την Καθαρά Δευτέρα

Πώς θα πληρωθούν όσοι δουλέψουν την Καθαρά Δευτέρα, η συγκεκριμένη μέρα δεν περιλαμβάνεται στις επίσημες αργίες

σύμφωνα με την ΓΣΕΕ και το Κέντρο Πληροφόρησης Εργαζομένων & Ανέργων της Συνομοσπονδίας (ΚΕ.Π.Ε.Α./ΓΣΕΕ) οι ιδιωτικές επιχειρήσεις στη χώρα μας αργούν στην περίπτωση που η Καθαρά Δευτέρα έχει χαρακτηρισθεί αργία από διάταξη ΣΣΕ, Κανονισμού Εργασίας της επιχείρησης, από επιχειρησιακή συνήθεια και έθιμο, κατά το οποίο η επιχείρηση παραμένει κλειστή την ημέρα αυτή.

Στην περίπτωση που οι εργαζόμενοι μισθωτοί δεν εργασθούν, σύμφωνα με τα παραπάνω δεν θα έχουν καμία μείωση στο μισθό τους, ενώ όσοι αμείβονται με ημερομίσθιο, δικαιούνται να λάβουν το ημερομίσθιό τους κανονικά.

Αν μία επιχείρηση λειτουργήσει φέτος κατ’εξαίρεση (ενώ τα προηγούμενα χρόνια δεν λειτουργούσε βάσει ΣΣΕ, Κανονισμού Εργασίας, επιχειρησιακής συνήθειας ή εθίμου), τότε για πλήρη απασχόλησή τους οι υπάλληλοι δικαιούνται προσαύξηση μισθού κατά 1/25 και οι αμειβόμενοι με ημερομίσθιο ένα ακόμα ημερομίσθιό τους, επί του ωρομισθίου των οποίων θα υπολογισθεί και η προσαύξηση κατά 75% για την εργασία σε ημέρες αργίας.

•  Στους μισθωτούς που απασχολούνται κατά την ημέρα αυτή, αν μεν είναι ημερομίσθιοι, οφείλεται το συνήθως καταβαλλόμενο ημερομίσθιό τους, αν δε αμείβονται με μηνιαίο μισθό, ουδεμία αμοιβή οφείλεται, πέραν του κανονικού μηνιαίου μισθού τους.
  •  Εάν η επιχείρηση παραμένει συνήθως κλειστή κατά την Καθαρά Δευτέρα, δεν οφείλει ημερομίσθιο στους αμειβόμενους με ημερομίσθιο. Αναφορικά με τους αμειβόμενους με μηνιαίο μισθό, θα λάβουν κανονικά το μισθό τους χωρίς καμία πρόσθετη αμοιβή.
  •  Εάν η επιχείρηση λειτουργεί συνήθως κατά την ημέρα αυτή, όμως κατ΄εξαίρεση ο εργοδότης αποφασίσει μονομερώς φέτος να μην λειτουργήσει, οφείλει να καταβάλει στους αμειβόμενους με ημερομίσθιο το ημερομίσθιό τους.
  • Εάν η επιχείρηση παρέμενε συνήθως κλειστή κατά την ημέρα αυτή, όμως κατ΄εξαίρεση ο εργοδότης αποφάσισε μονομερώς φέτος να λειτουργήσει, οφείλει να καταβάλει στους αμειβόμενους με μηνιαίο μισθό 1/25 επιπλέον του μισθού τους.

Απαξιωτική στάση του ΥΠΕΣ έναντι των σχολικών τροχονόμων

Οι σχολικοί τροχονόμοι αντιμετωπίζουν προβλήματα με την ασφάλισή τους και την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, ενώ η μηνιαία αποζημίωσή τους είναι ανεπαρκής.

Καιρός: Θερμική κάμερα καταγράφει θερμοκρασίες 270 βαθμών Κελσίου στην Αθήνα

Η θερμική κάμερα κατέγραψε επίσης τις συνθήκες κάτω από τις οποίες γίνεται η αλλαγή της προεδρικής φρουράς στο μνημείο του αγνώστου στρατιώτη.

Υπ. Εργασίας: Αλλαγές για περισσότερες συλλογικές συμβάσεις και επίδομα γάμου

Η αύξηση των συλλογικών συμβάσεων θεωρείται το κύριο μέσο για την επίτευξη του στόχου της κυβέρνησης να αυξήσει τον μέσο μισθό στα 1500 ευρώ έως το 2027.

Καύσωνας: Ανοιχτές οι κλιματιζόμενες αίθουσες του Δήμου Αθηναίων

Ο Δήμος Αθηναίων ενεργοποιεί έκτακτα μέτρα λόγω καύσωνα, προσφέροντας κλιματιζόμενες αίθουσες και υποστήριξη σε ευπαθείς ομάδες και άστεγους.