Για δύο μήνες παρατείνεται η καταβολή του Ελάχιστου Εγγυημένου Εισοδήματος και του επιδόματος στέγασης, όπως ορίζει  σύμφωνα με Υπουργική Απόφαση της Υφυπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων Δόμνας Μιχαηλίδου που πήρε ΦΕΚ.

Βάσει της σχετικής απόφασης παρατείνονται για ένα μήνα οι εγκριτικές αποφάσεις του Επιδόματος Στέγασης και του Ελάχιστου Εγγυημένου Εισοδήματος η ισχύς των οποίων έληγαν τον Απρίλιο. Παράλληλα, παράταση δύο μηνών δίνεται για τις εγκριτικές αποφάσεις των παραπάνω προγραμμάτων, των οποίων η  ισχύς των λήγει τον Μάιο.

Συγκεκριμένα:

1. Παρατείνεται για ένα μήνα η ισχύς:

α) Των εγκριτικών αποφάσεων του προγράμματος «Επίδομα Στέγασης» του άρθρου 3 του ν. 4472/2017 (Α΄ 74), η ισχύς των οποίων έληξε τον Απρίλιο του τρέχοντος έτους και παρατάθηκε για ένα (1) μήνα κατ’ εφαρμογή της υπ’ αριθμ. Δ13/οικ.14717/303/8.4.2020 (Β΄ 1379) υπουργικής απόφασης, εφόσον δεν υποβληθεί νέα αίτηση εντός του Μαΐου του τρέχοντος έτους.

ν. 4389/2016 (Α΄ 94), η ισχύς των οποίων έληξε τον Μάρτιο του τρέχοντος έτους και παρατάθηκε για ένα μήνα κατ’ εφαρμογή της υπ’ αριθμ. Δ13/οικ.14717/303/ 8.4.2020 (Β΄1379) υπουργικής απόφασης, εφόσον δεν υποβληθεί νέα αίτηση εντός του Μαΐου του τρέχοντος έτους.

1. Παρατείνεται για δύο μήνες η ισχύς:

α) Των εγκριτικών αποφάσεων του προγράμματος «Επίδομα Στέγασης» του άρθρου 3 του ν. 4472/2017 (Α΄ 74), η ισχύς των οποίων λήγει τον Μάιο του τρέχοντος έτους, εφόσον δεν υποβληθεί νέα αίτηση εντός του Μαΐου του τρέχοντος έτους.

β) Των εγκριτικών αποφάσεων του προγράμματος «Ελάχιστο Εγγυημένο Εισόδημα» του άρθρου 235 του ν. 4389/2016 (Α΄ 94), η ισχύς των οποίων έληξε τον Απρίλιο του τρέχοντος έτους, εφόσον δεν υποβληθεί νέα αίτηση εντός του Μαΐου του τρέχοντος έτους.