Παραμονή στην εργασία τους για 31 συμβασιούχους της Περ. Θεσσαλίας

Το Περιφερειακό Συμβούλιο, καθώς και ο ίδιος ο Περιφερειάρχης κ. Κουρέτας εξέφρασαν την στήριξη τους στους 31 συμβασιούχους εργαζομένους  της Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας αναγνωρίζοντας το σημαντικό έργο που επιτελούν.

Οι 31 συμβασιούχοι προσέφυγαν και στα δικαστήρια καθώς καλύπτουν επείγουσες ανάγκες για την εξυπηρέτηση των πολιτών και την διενέργεια αποκατάστασης των ζημίων από την κακοκαιρία στην περιοχή. Όπως υποστηρίζουν η διακοπή της εργασίας τους θα καθυστερήσει την αποζημίωση των πληγέντων.

Σύμφωνα με το σχετικό έγγραφο του Υπουργείου Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας, η ΠΕ Καρδίτσας είναι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης έως τουλάχιστον 04- 09-2024.

Οι Παρατάξεις αναγνωρίζοντας το σημαντικό έργο των εργαζομένων εξέφρασαν  τη στήριξη στο αίτημα τους, ενώ συμφωνήθηκε να εκδοθεί ψήφισμα από το Περιφερειακό Συμβούλιο, καθώς και ο ίδιος ο Περιφερειάρχης κ. Κουρέτας δεσμεύτηκε να μεταφέρει το σχετικό αίτημα στον Πρωθυπουργό και να σταλεί αίτημα παράτασης των συμβάσεων των εργαζομένων.

«Στο σφυρί» για 20.000 ευρώ το σπίτι πρωταθλήτριας ΑμεΑ

Εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι βγήκε «στο σφυρί» το σπίτι της πρωταθλήτριας ΑμεΑ, Διονυσίας Τσακίρη, στην Ελευσίνα. Fund εξαγόρασε το χρέος της και προχώρησε στον πλειστηριασμό του ακινήτου, το οποίο περιήλθε στην κατοχή κατασκευαστικής εταιρείας.

Κρήτη: Καλοκαιρινός εφιάλτης – Οι δήμοι ζητούν να κηρυχθούν σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης

Καλοκαιρινός εφιάλτης η λειψυδρία για την Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου στην Κρήτη, κάτι που αποτυπώνεται με τα διαδοχικά αιτήματα των Δήμων  για την κήρυξή τους σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, με τη Μεσσαρά να βρίσκεται κυριολεκτικά στο μάτι του κυκλώνα.

Καρκίνος του δέρματος: Δωρεάν δερματολογικός έλεγχος στην Αθήνα

Ο καρκίνος του δέρματος αποτελεί μία από τις πιο διαδεδομένες μορφές καρκίνου παγκοσμίως, γι'αυτό αποτελεί ζωτική σημασία η διάγνωση του.

Σέρρες: Νεαρός απειλεί και επιτίθεται σε εργάτες καθαριότητας

Ο νεαρός εξοργίστηκε και χτύπησε το μηχάνημα καθαριότητας με γροθιές, απειλώντας παράλληλα με μήνυση.