Παιδαγωγός έδενε και κλείδωνε 3χρονα σε σκοτεινή αποθήκη

Παιδαγωγός έδενε και κλείδωνε 3χρονα σε σκοτεινή αποθήκη, η παιδαγωγός με γραπτή απολογία της στον Δήμαρχο παραδέχεται ότι έβαζε τα παιδιά στο συγκεκριμένο χώρο κάνοντας λόγο για «δωμάτιο αποσυμπίεσης»

Σοκαρισμένοι είναι οι γονείς παιδικού σταθμού και η τοπική κοινωνία στην Αλεξανδρούπολη, μετά την αποκάλυψη ότι παιδαγωγός έδενε και κλείδωνε παιδιά 3 ετών σε αποθήκη και έκλεινε το φως για τιμωρία. Η φρίκη αποκαλύφθηκε όταν ο πατέρας κοριτσιού έπαιζε με την μικρή και την άκουσε να λέει στην κούκλα της: «Θα σε κλείσω στο αποθηκάκι, θα σβήσω τα φώτα και θα τραβήξω τον σύρτη»!

Ο πατέρας ξαφνιασμένος την ρώτησε τι είναι αυτά που λέει για να λάβει την απάντηση: «Έτσι μας κάνει η κυρία…».

Την αποκάλυψη έφερε στο φως το e-evros.gr και οι γονείς άρχισαν να συνδέουν το περιστατικό με τις συμπεριφορές των παιδιών τους. Έτσι άνοιξε ο ασκός του Αιόλου για την ασυνείδητη παιδαγωγό, καθώς τα 3χρονα άρχισαν να περιγράφουν τι συνέβαινε.

Αλεξανδρούπολη: Παιδαγωγός έκλεινε 3χρονα στην αποθήκη παιδικού σταθμού για τιμωρία | Parallaxi Magazine

Την επόμενη μέρα πήγαν στον παιδικό σταθμό για να μιλήσουν με την παιδαγωγό, η οποία  το επιβεβαίωσε λέγοντας ότι τα παιδιά μπαίνουν στον συγκεκριμένο χώρο κάνοντας λόγο για «δωμάτιο αποσυμπίεσης», αναφέρει το e-evros.gr.

Όντας σε κατάσταση σοκ, ενημέρωσαν τον δήμαρχο Αλεξανδρούπολης, Γιάννη Ζαμπούκη, ο οποίος δεσμεύτηκε πως δεν θα υπάρξει συγκάλυψη και η συγκεκριμένη δασκάλα να απομακρυνθεί από τα καθήκοντα της, όπως και έγινε.

Όταν ενημερώθηκαν και οι άλλοι γονείς, τα παιδιά τους περιέγραψαν τα όσα είχαν ζήσει. Κάποια έκαναν λόγο για μια καρέκλα στην οποία τα έδενε, κάποια για ένα σύρτη που τον άκουγαν να κλείνει όταν τα έβαζε στο αποθηκάκι και άλλα εκδήλωσαν περίεργες συμπεριφορές που μέχρι τώρα οι γονείς δεν μπορούσαν να εξηγήσουν.

Οι γονείς συναντήθηκαν με νομικό εκπρόσωπο προκειμένου να κινηθούν νομικά έναντι της δασκάλας, όπως επίσης πραγματοποιήθηκε συνάντηση με τον δήμαρχο της Αλεξανδρούπολης και τον αρμόδιο αντιδήμαρχο Ηλία Δαστερίδη όπου ενημερώθηκαν και οι δύο πλευρές για όλα όσα συνέβησαν.

Τι απαντά η παιδαγωγός

Σε γραπτή της απολογία προς τον δήμαρχο, η παιδαγωγός παραδέχθηκε πως έβαζε τα παιδιά στο συγκεκριμένο χώρο κάνοντας λόγο για «δωμάτιο αποσυμπίεσης».

Το τμήμα του σχολείου έχει κλείσει και τα μικρά παιδιά, τα όποια σε μεγαλύτερο ποσοστό είναι ηλικίας 3 ετών, μοιράστηκαν προσωρινά σε άλλα τμήματα του παιδικού σταθμού.

Και οι δύο δασκάλες οι οποίες βρίσκονταν στο συγκεκριμένο τμήμα απομακρύνθηκαν από το σχολείο αν και για τη δεύτερη οι περισσότεροι γονείς κάνουν λόγο για μια εξαιρετική παιδαγωγό βγάζοντας την από το «κάδρο».

Νέος εξοπλισμός στα πλοία για την πρόσβαση  των  ΑμεΑ, εγκύων και ηλικιωμένων

Με νέο εξοπλισμό θα πρέπει να εξοπλιστούν όλα τα πλοία της ακτοπλοΐας στο εγγύς μέλλον, προκειμένου να διευκολύνεται η πρόσβαση των ατόμων με αναπηρία, εγκύων και ηλικιωμένων.

Για γέλια και για κλάματα: Αποβίβαση τουριστών όχι στην προβλήτα αλλά μέσα στην θάλασσα

Απίστευτες εικόνες ήρθαν στο φως της δημοσιότητας όταν πλοίο στην παραλία Μπάλου Κισάμου Χανίων,  έκανε αποβίβαση τουριστών μέσα στην θάλασσα. Είναι από αυτές τις εικόνες που βλέπει κανείς και δεν ξέρει τι να κάνει “ να βάλει τα γέλια ή τα κλάματα“.