Παρασκευή, 12 Ιουλίου, 2024

ΟΠΕΚΑ: Πότε πληρώνονται ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα, επίδομα ενοικίου και επίδομα παιδιού

Αντίστροφη μέτρηση για την πληρωμή των επιδομάτων του ΟΠΕΚΑ, όπως ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα, επίδομα ενοικίου, ανασφάλιστων υπερηλίκων και όχι μόνο.

Έτσι και για τον Φεβρουάριο, ο ΟΠΕΚΑ θα πληρώσει τα επιδόματα την τελευταία εργάσιμη του μήνα, δηλαδή την Πέμπτη 29 του μήνα.

Συγκεκριμένα θα καταβληθούν από τον ΟΠΕΚΑ τα παρακάτω επιδόματα και παροχές: Ελάχιστο Εγγυημένο Εισόδημα (πρώην ΚΕΑ), Επίδομα Στέγασης, Επίδομα γέννησης, Προνοιακά Αναπηρικά και Διατροφικά Επιδόματα, Στεγαστική Συνδρομή, Επίδομα Κοινωνικής Αλληλεγγύης Ανασφαλίστων Υπερηλίκων, Σύνταξη Ανασφάλιστων Υπερηλίκων.

Τι γίνεται με το επίδομα παιδιού

Χρήματα θα πάρουν και οι δικαιούχοι του επιδόματος παιδιού. Επειδή όμως το εν λόγω επίδομα καταβάλλεται ανά δίμηνο, η πληρωμή της πρώτης δόσης θα γίνει στις 31 Μαρτίου 2024.

Η Αλεξάνδρα Χατζηγεωργίου στο πλευρό του Γιώργου Παπαδάκη μετά το «διαζύγιο»

Το νέο κορίτσι που θα βρίσκεται στο πλευρό του Γιώργου Παπαδάκη την καινούργια σεζόν, δεν είναι άλλη από την γνωστή Θεσσαλονικιά ρεπόρτερ Αλεξάνδρα Χατζηγεωργίου.

Ποιοι τελικά θα πάρουν το έκτακτο επίδομα

Το ύψος 300 εκατ. ευρώ που θα προκύψει από τα έσοδα, από την προσωρινή εισφορά στα κέρδη των διυλιστηρίων, θα μοιραστούν οι συνταξιούχοι, δικαιούχοι του επιδόματος παιδιού και του Ελάχιστου Εγγυημένου Εισοδήματος, ΑμεΑ.

Οι αποκαλυπτικοί διάλογοι και τα τεφτέρια των εκβιαστών δημοτικών υπαλλήλων

Νέα στοιχεία  έρχονται συνεχώς για το κύκλωμα των δημοτικών υπαλλήλων που συνελήφθησαν για για χρηματισμό και εκβιασμούς ιδιοκτητών καταστημάτων, στην Αθήνα.

Νέο επίδομα ανεργίας: Ξεκινά η πιλοτική εφαρμογή του – Τι αλλάζει και πώς διαμορφώνονται τα ποσά ανεργίας

Τι θα προβλέπει το νέο σύστημα του υπουργείου Εργασίας για το επίδομα ανεργίας και γιατί αποσυνδέεται από τον κατώτατο μισθό.

Καιρός: Θερμική κάμερα καταγράφει θερμοκρασίες 270 βαθμών Κελσίου στην Αθήνα

Η θερμική κάμερα κατέγραψε επίσης τις συνθήκες κάτω από τις οποίες γίνεται η αλλαγή της προεδρικής φρουράς στο μνημείο του αγνώστου στρατιώτη.

Υπ. Εργασίας: Αλλαγές για περισσότερες συλλογικές συμβάσεις και επίδομα γάμου

Η αύξηση των συλλογικών συμβάσεων θεωρείται το κύριο μέσο για την επίτευξη του στόχου της κυβέρνησης να αυξήσει τον μέσο μισθό στα 1500 ευρώ έως το 2027.

Καύσωνας: Ανοιχτές οι κλιματιζόμενες αίθουσες του Δήμου Αθηναίων

Ο Δήμος Αθηναίων ενεργοποιεί έκτακτα μέτρα λόγω καύσωνα, προσφέροντας κλιματιζόμενες αίθουσες και υποστήριξη σε ευπαθείς ομάδες και άστεγους.

Οι τακτικές των εργοδοτών για να αποφεύγουν την εφαρμογή της ψηφιακής κάρτας εργασίας

Εργοδότες προτείνουν απόλυση ή μετατροπή σε εταίρους στους εργαζόμενους για να αποφύγουν την εφαρμογή της ψηφιακής κάρτας εργασίας,.