Ο Κικίλιας θέτει σε ετοιμότητα τις εταιρείες μηχανημάτων έργου για το ενδεχόμενο χιονιά

Κατεπείγουσες επιστολές εστάλησαν σήμερα (27.12.2023), με απόφαση του υπουργού Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας, Βασίλη Κικίλια, προς όλες τις εταιρείες που διαθέτουν μηχανήματα έργου. Στις επιστολές, οι εταιρείες έχουν την υποχρέωση να αποτυπώσουν τις υπηρεσίες που μπορούν να παρέχουν σε περίπτωση χιονιά.

Οι επιστολές εστάλησαν σε συνέχεια της ευρείας σύσκεψης που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Παρασκευή (22.12.2023) υπό τον Βασίλη Κικίλια, με αντικείμενο τον σχεδιασμό και τον συντονισμό για την αποτελεσματική διαχείριση ενδεχόμενων ακραίων καιρικών φαινομένων, όπως ο χιονιάς, κυρίως στο λεκανοπέδιο Αττικής.

Στους πίνακες που έχει αποστείλει η γενική γραμματεία Πολιτικής Προστασίας, οι ιδιοκτήτες των εταιρειών θα πρέπει να συμπληρώσουν εντός τριών εργάσιμων ημερών:

* το σύνολο των διαθέσιμων μηχανημάτων έργου, που μπορούν να καταστούν άμεσα διαθέσιμα προς χρήση, για τον αποχιονισμό του οδικού δικτύου ανά περιφέρεια

* την έδρα και τον χώρο στάθμευσης/διατήρησης των μηχανημάτων

* αναλυτικά στοιχεία χειριστών μηχανημάτων έργου ανά μηχάνημα, καθώς και πρόσθετων χειριστών που πληρούν τις προϋποθέσεις επάρκειας χειρισμού μηχανημάτων έργου

* βασικά χαρακτηριστικά, είδος και στοιχεία άδειας, αριθμού κυκλοφορίας εκάστου μηχανήματος

* εκκρεμείς αιτήσεις για αδειοδότηση πάσης φύσεως μηχανημάτων αποχιονισμού, με αριθμούς πρωτοκόλλου και εκκρεμή υπηρεσία αίτησης

* στοιχεία νόμιμου εκπροσώπου της εταιρείας για άμεση επικοινωνία, συνδρομή και μετάβαση στο Εθνικό Συντονιστικό Κέντρο Διαχείρισης Κρίσεων της Πολιτικής Προστασίας εφόσον συντρέξει ανάγκη έγκαιρης προετοιμασίας για ενδεχόμενο χιονόπτωσης.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Μιχάλης Κατρίνης αντιδρά για αποστολή όπλων στην Ουκρανία

Επίθεση στην κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας εξαπέλυσε ο Μιχάλης Κατρίνης, για την αποστολή αμυντικού υλικού στην Ουκρανία.

Καμία διάθεση υποχώρησης στα κυριαρχικά μας δικαιώματα» ξεκαθαρίζει ο Μαρινάκης

«Κορυφαία προτεραιότητα το Κυπριακό, να αλλάξει ρότα η Βόρεια Μακεδονία», τόνισε ο Παύλος Μαρινάκης.

Φλωρίδης: Όλο το βαρύ έγκλημα αποφυλακίστηκε με το νόμο του ΣΥΡΙΖΑ

Ο υπουργός Δικαιοσύνης Γιώργος Φλωρίδης αναφέρθηκε στον νέο δικαστικό χάρτη ο οποίος, όπως είπε, θα μειώσει το χρόνο απονομής δικαιοσύνης, στο μισό.