Κυριακή, 14 Ιουλίου, 2024

Νέα παράταση για την υποβολή των δηλώσεων πόθεν έσχες

Νέα παράταση αναμένεται να δοθεί για την υποβολή των δηλώσεων περιουσιακής κατάστασης πόθεν έσχες. Η προθεσμία υποβολής δηλώσεων εκπνέει κανονικά στις 30 Ιουνίου 2024.

Την ίδια ημερομηνία, δηλαδή 30/6/2024, εκπνέει και η προθεσμία των αρχικά υπόχρεων υποβολής δηλώσεων πόθεν έσχες, δηλαδή αυτών πουγια πρώτη φορά πρέπει να καταθέσουν δηλώσεις. Οι αρχικά υπόχρεοι υποβολής δηλώσεων είναι της χρονικής περιόδου από 28/2/2023 έως 31/3/2024.

Πάντως, η πλατφόρμα για τη υποβολή δηλώσεων πόθεν έσχες των αρχικά υπόχρεων παραμένει ανοικτή έως 30 Ιουνίου 2024 και σε περίπτωση, που δοθεί νέα παράταση για τους υπόχρεους υποβολής δηλώσεων πόθεν έσχες, η παράταση καταλαμβάνει και όσους είναι αρχικά υπόχρεοι υποβολής δηλώσεων, όπως μετέδωσε το ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ποιοι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν Πόθεν Έσχες

• Τα μέλη της κυβέρνησης, οι υφυπουργοί, οι αρχηγοί των πολιτικών κομμάτων, βουλευτές, ευρωβουλευτές και όσοι διαχειρίζονται τα οικονομικά των πολιτικών κομμάτων
  • Γενικοί και ειδικοί γραμματείς Βουλής και Γενικής Κυβέρνησης, υπηρεσιακοί γραμματείς και υποστηρικτικό πολιτικό προσωπικό
  • Όλοι οι αιρετοί της Τοπικής Αυτοδιοίκησης
  • Οι γραμματείς των αποκεντρωμένων διοικήσεων, συντονιστές αποκεντρωμένων διοικήσεων, αντιπεριφερειάρχες, προέδροι και τα μέλη των περιφερειακών συμβουλίων, προϊσταμένοι των γενικών διευθύνσεων και διευθύνσεων των περιφερειών, καθώς και οι προϊσταμένοι και οι υπάλληλοι των οργανικών μονάδων
  • Δικαστικοί και εισαγγελικοί λειτουργοί
  • Μέλη Νομικού Συμβουλίου του Κράτους
  • Συμβολαιογράφοι
  • Διοικητές, υποδιοικητές και στελέχη της Τράπεζας της Ελλάδος και των πιστωτικών ιδρυμάτων
  • Μέλη των Ενόπλων Δυνάμεων
  • Αστυνομικοί
  • Δημοσιογράφοι, ιδιοκτήτες, διαχειριστές Μέσων Ενημέρωσης

Τα στοιχεία των συζύγων

Οι υπόχρεοι απαιτείται να συνδεθούν στην εφαρμογή «Γνωστοποίηση στοιχείων συζύγου/ΜΣΣ» ΕΔΩ, προκειμένου να γνωστοποιήσουν τον Αριθμό Φορολογικού Μητρώου (ΑΦΜ) των συζύγων τους, των εν διαστάσει συζύγων τους, ή των προσώπων με τα οποία έχουν συνάψει σύμφωνο συμβίωσης.

Η καταληκτική ημερομηνία για την ηλεκτρονική καταχώριση των στοιχείων συζύγου/ΜΣΣ στην εφαρμογή, είναι τρεις ημέρες πριν την καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή της μηνιαίας κατάστασης των υπόχρεων.

Τα «τσουχτερά» πρόστιμα

Παράλληλα, τονίζεται ότι μετά την παρέλευση της προθεσμίας, ο υπόχρεος επιβαρύνεται με παράβολο για την υποβολή της οφειλόμενης ΔΠΚ.

Για την εκπρόθεσμη υποβολή, προβλέπεται πληρωμή ηλεκτρονικού παραβόλου ύψους από 100 ευρώ έως 800 ευρώ, ανάλογα τις ημέρες καθυστέρησης και το αρμόδιο όργανο ελέγχου.

Συγκεκριμένα, σε περίπτωση καθυστέρησης υποβολής ως και 30 ημέρες από την παρέλευση της προθεσμίας η δήλωση γίνεται δεκτή από το σύστημα μόνο μετά από πληρωμή ηλεκτρονικού παραβόλου 200 ευρώ. Μετά την πάροδο των 30 ημερών η υποβολή επιτρέπεται ύστερα από πληρωμή ηλεκτρονικού παραβόλου 800 ευρώ.

Ωστόσο, εφόσον έχει υποβληθεί εμπρόθεσμη δήλωση, είναι δυνατή η τροποποίηση της δήλωσης αυτής εντός ενός (1) μηνός από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής.

Διαλειμματική νηστεία: “Η μόδα που έγινε λατρεία”- Οι μύθοι καταρρίπτονται

Η διαλειμματική νηστεία τον τελευταίο καιρό συγκαταλέγεται σε μια από τους πιο δημοφιλής τρόπους να κάνεις δίαιτα ή αν δεν σου αρέσει η λέξη δίαιτα, να αλλάξεις τις διατροφικές σου συνήθειες για να ελαττώσεις το βάρος σου.

Το μυστήριο του Τιτανικού: Γιατί δεν έχουν βρεθεί τα οστά των ανθρώπων που πνίγηκαν;

Το ναυάγιο του Τιτανικού παραμένει στο βυθό, σπασμένο στα δύο, και σταδιακά αποσυντίθεται.  Από την ανακάλυψή του, το 1985, χιλιάδες αντικείμενα έχουν ανασυρθεί και εκτίθενται σε μουσεία σε όλο τον κόσμο. Τα οστά όμως των ανθρώπων που χάθηκαν δεν έχουν βρεθεί ποτέ..

Κρήτη: Καλοκαιρινός εφιάλτης – Οι δήμοι ζητούν να κηρυχθούν σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης

Καλοκαιρινός εφιάλτης η λειψυδρία για την Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου στην Κρήτη, κάτι που αποτυπώνεται με τα διαδοχικά αιτήματα των Δήμων  για την κήρυξή τους σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, με τη Μεσσαρά να βρίσκεται κυριολεκτικά στο μάτι του κυκλώνα.

Για γέλια και για κλάματα: Αποβίβαση τουριστών όχι στην προβλήτα αλλά μέσα στην θάλασσα

Απίστευτες εικόνες ήρθαν στο φως της δημοσιότητας όταν πλοίο στην παραλία Μπάλου Κισάμου Χανίων,  έκανε αποβίβαση τουριστών μέσα στην θάλασσα. Είναι από αυτές τις εικόνες που βλέπει κανείς και δεν ξέρει τι να κάνει “ να βάλει τα γέλια ή τα κλάματα“.

Αναστολή λειτουργίας για μεγάλη στοιχηματική εταιρεία στην Ελλάδα

Τι αναφέρει σε ανακοίνωσή της η εταιρεία για την απόφαση των φορολογικών αρχών

Εκτόξευση πάλι στις τιμές ρεύματος – Παράγοντες που κρύβονται πίσω από αυτήν

Ο μέσος όρος των τιμών για τον Ιούλιο έχει αυξηθεί σημαντικά σε σχέση με τον Ιούνιο.

Προβλέψεις για την τιμή του ελαιόλαδου την επόμενη περίοδο

H πρόβλεψη για τη νέα ελαιοκομική περίοδο είναι αμφίρροπη.

Ενημέρωση για τις αυτόματες φορολογικές δηλώσεις: Ποιοι λαμβάνουν μαζικά email από την ΑΑΔΕ

Τουλάχιστον έξι στις δέκα προσυμπληρωμένες φορολογικές δηλώσεις χρειάζονται τροποποίηση λόγω σοβαρών ελλείψεων και ανακρίβειας στα στοιχεία.