Πέμπτη, 4 Ιουλίου, 2024

Νέα καταγγελία σε βάρος του Μπέου – -Μετά τις απειλές τον σέρνει και στα δικαστήρια

Μετά τις απειλές του Αχιλλέα Μπέου εναντίον του δημοτικού συμβούλου της πολιτικής ομάδας “Λαϊκή Συσπείρωση” Κώστα Γαργάλα, χρησιμοποιώντας προσβλητικές εκφράσεις όπως “θα φας χαστούκια” και απειλώντας με βία κατά της θητείας του, ο δήμαρχος του Βόλου τον κατήγγειλε στη δικαιοσύνη.

Υπενθυμίζεται ότι ο Κώστας Γαργάλας είχε δέχτει μια επιθετική επίθεση, με χτύπημα στο πρόσωπο, από τον Βασίλη Ζαχείλα, δημοτικό σύμβουλο της κυβερνητικής πλειοψηφίας του Αχιλλέα Μπέου, για το οποίο νοσηλεύτηκε σε νοσοκομείο. Η Τοπική Επιτροπή του ΚΚΕ στη Μαγνησία κατήγγειλε τις ενέργειες του Μπέου ως μια οργανωμένη προσπάθεια να τρομοκρατήσει και να μηνύσει τους αγωνιστές.

Στην ανακοίνωσή της, η Τοπική Επιτροπή ανέφερε ότι ο Κώστας Γαργάλας είχε υποστεί ανεπρόκοπη και μαφιόζικη επίθεση με ισχυρό χτύπημα στο πρόσωπο από τον Βασίλη Ζαχείλα, δημοτικό σύμβουλο της πλειοψηφίας της παράταξης του Αχ. Μπέου. Χαρακτηριστικά, είχαν προηγηθεί χυδαίες ύβρεις και απειλές από τον Αχ. Μπέο προς τον Κ. Γαργάλα, όπως “Εσύ θα φας χαστούκια”, ενώ μετά την επίθεση ακολούθησαν απειλές όπως “Βάλε μυαλό εσύ” προς τον Κ. Γαργάλα, καθώς και “Εσύ θα φας ξύλο μέχρι να τελειώσει η θητεία σου”.

Επιπλέον, κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης του δημοτικού συμβουλίου, πολίτες του Βόλου ζήτησαν να συζητηθεί η βίαιη επίθεση κατά του κ. Γαργάλα, και παρόλο που η συνεδρίαση δεν διακόπηκε, ο Αχ. Μπέος προσπάθησε να τρομοκρατήσει αυτούς που συμπαραστάθηκαν στον Κ. Γαργάλα, καλώντας την αστυνομία και υποβάλλοντας μήνυση κατά δύο ακόμα συναγωνιστών του αργότερα.

Η συμπεριφορά αυτή του δημάρχου του Βόλου τον καθιστά υπεύθυνο για την επίθεση κατά του Κ. Γαργάλα. Η οργανωμένη «βιομηχανία» μηνύσεων και οι ενέργειες τρομοκράτησης των αγωνιστών δεν θα καταφέρουν να καταστήσουν απόψεων τον Κ. Γαργάλα.

Βρετανία: Δρομέας θα τρέξει 62 υπερμαραθωνίους σε 62 ημέρες

Ένας μαραθωνοδρόμος, ξεκινά ένα επικό ταξιδιωτικό μαραθώνιο που θα διαρκέσει 62 ημέρες, καλύπτοντας 3.218 χιλιόμετρα για φιλανθρωπικούς σκοπούς

Κακοκαιρία: Καταιγίδα με κεραυνούς και χαλάζι στην Αττική, βροχές και άνεμοι στη δυτική Ελλάδα

Πολιτική Προστασία συστήνει προσοχή και μέτρα αυτοπροστασίας κατά τη διάρκεια των έντονων καιρικών φαινομένων

Σε πλήρη εξέλιξη η σύγχρονη «πράσινη» πλατεία Αγίων Αναργύρων, από τον Δήμο Χαλκιδέων

Η νέα πλατεία στους Αγίους Αναργύρους, χρηματοδοτούμενη από το Πράσινο Ταμείο, αναδεικνύει έναν σύγχρονο δημόσιο χώρο

Στο Gov.gr Wallet η Ασφαλιστική Ικανότητα των ασφαλισμένων του e-ΕΦΚΑ

Με αυτόν τον τρόπο, οι ασφαλισμένοι του e-EΦΚΑ θα έχουν ανά πάσα στιγμή στη διάθεσή τους, μέσω του Gov.gr Wallet, την πληροφορία της ασφαλιστικής ικανότητας των ιδίων και των έμμεσων μελών που ασφαλίζονται από αυτούς.

Περιφέρεια Αττικής: 4,25 εκ. ευρώ για την ψυχική υγεία και την αντιμετώπιση των ουσιών

Το Ευρωπαϊκό Κοινοτικό Ταμείο για την αντιμετώπιση των εξαρτήσεων από ουσίες στο Λεκανοπέδιο θα χρησιμοποιήσει πόρους για την ενίσχυση λειτουργιών και προγραμμάτων πρόληψης

Ίλιον: Απολύθηκαν 14 γιατροί από τα δυο Κέντρα Υγείας

Η υγειονομική κρίση στον Δήμο Ιλίου εντείνεται, καθώς 14 γιατροί απολύθηκαν πρόσφατα από τα Κέντρα Υγείας της περιοχής. Ο Δήμος αντιδρά επειγόντως, ετοιμάζοντας κινητοποιήσεις