Αρχική Δήμοι Μπακογιάννης: Tα άκουσα κανονικά, παραδέχομαι το χθεσινό λάθος

Μπακογιάννης: Tα άκουσα κανονικά, παραδέχομαι το χθεσινό λάθος

Στις επικρίσεις για το συνωστισμό πολιτών στην Ομόνοια, καθως άνοιξε την Πέμπτη υπό τη νέα της μορφή, απάντησε ο δήμαρχος Αθηναίων Κώστας Μπακογιάννης.

Με βίντεο που ανάρτησε στο Facebook ο κ. Μπακογιάννης απευθύνεται στους πολίτες και τονίζει ότι από χθες ακούει πολλά εύλογα και δικαιολογημένα σχόλια για το θέμα.

Εξηγεί ότι δεν έγιναν εγκαίνια ούτε φιέστα με ομιλίες, και πως και ο ίδιος πήγε μόνο για λίγα λεπτά για να δει το σιντριβάνι να ανοίγει. Αναφέρει επίσης, ότι η δημοτική αστυνομία ήταν παρούσα και από τα μεγάφωνα καλούσε τους πολίτες να κρατούν αποστάσεις μεταξύ τους.

«Κάναμε λάθος. Κάναμε ένα πολύ μεγάλο λάθος γιατί δεν προβλέψαμε ότι όταν ανοίγει η νέα Ομόνοια, όταν περνάνε χιλιάδες Αθηναίοι κάθε μέρα είναι λογικό να μαζευτεί αυθόρμητα πολύς κόσμος», αναφέρει ο δήμαρχος Αθηναίων.

Εξέφρασε να περάσει το «κακό» και στο μέλλον η Ομόνοια να είναι ένας τόπος «πολλών ασφαλών και χαρούμενων συνωστισμών».

Τα άκουσα κανονικά. Και όταν τα ακούς, δεν κρύβεσαι, συζητάς και παραδέχεσαι το λάθος.

Gepostet von Κώστας Μπακογιάννης – Kostas Bakoyannis am Freitag, 15. Mai 2020