Κυρ. Μητσοτάκης στην Κ.Ο. – «Συζητήθηκαν όλα και άκουσα και πράγματα που δεν γνώριζα»

Πέντε ώρες συνεδρίαζε η Κοινοβουλευτική Ομάδα της ΝΔ με τον πρωθυπουργό να κάνει την εισήγησή του στέλνοντας μηνύματα στο εσωτερικό αλλά και στο εξωτερικό. Μετά το πέρας της συνεδρίασης, ο Κυριάκος Μητσοτάκης σχολίασε πως ήταν «εξαντλητική αλλά πολύ ουσιαστική» η διαδικασία και έγινε «με καλή διάθεση». «Συζητήθηκαν όλα και άκουσα και πράγματα που δεν γνώριζα», είπε χαρακτηριστικά.

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης συνέκρινε την διαδικασία με το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης λέγοντας ότι «Κάναμε συνεδρίαση 5 ώρες, όχι όπως ο ΣΥΡΙΖΑ».

Μιλώντας για την αποτίμηση του εκλογικού αποτελέσματος είπε: “μπορεί να μην αγγίξαν τους επιθυμητούς στόχους, αλλά καταφέραμε να καταγράψουμε τη σαφή επικράτηση της παράταξη μας” αναφέροντας πως το το αποτέλεσμα των ευρωεκλογών δεν αλλάζει τους κοινοβουλευτικούς συσχετισμούς:

«Έχουμε ένα χρέος να χαράξουμε καθαρό ορίζοντα. Και να μείνουμε μακριά από σύννεφα που θολώνουν το τοπίο, όπως δήθεν ψευτοδιλήμματα περί δήθεν στροφής προς το κέντρο, προς τα δεξιά».

Σύμφωνα με πληροφορίες κατά τη δευτερολογία του πριν το κλείσιμο της συνεδρίασης της Κ.Ο της ΝΔ ο Πρωθυπουργός επισήμανε ότι «Πήρα τα μηνύματα για παράπονα για γενικούς γραμματείς και θα δείτε αλλαγές. Θα αρχίσω τις συναντήσεις με βουλευτές ανά 20αδες για να γίνεται ουσιαστική συζήτηση. Η πόρτα μου είναι ανοιχτή  σε όλους».

Το κλίμα ήταν τεταμένο  με τους βουλευτές του να απηχούν μέσα από τις τοποθετήσεις τους, τους δικούς του προβληματισμούς, ενώ δεν έλειψαν και οι εντάσεις.

Με διάθεση κριτικής προς την κυβέρνηση εμφανίστηκαν αρκετοί βουλευτές της ΝΔ, στην πρώτη συνεδρίαση της Κοινοβουλευτικής Ομάδας

Το πιο έντονο επεισόδιο ήταν με τον Μάριο Σαλμά, ο βουλευτής Αιτωλοακαρνανίας ήταν ιδιαίτερα αιχμηρός, αρχικά είπε πως δεν καταλαβαίνει το σύνθημα «πάμε μπροστά» και εξαπέλυσε επίθεση στον πρωθυπουργό: «δεν έχω τίποτα με τους υπουργούς γιατί το επιτελικό κράτος είστε εσείς με πέντε συνεργάτες σας που τους στέλνετε έτοιμα τα νομοσχέδια» ενώ στην συνέχεια ανέφερε ότι «εξυπηρετούμε τα συμφέροντα των λίγων έναντι των πολλών», με την άμεση αντίδραση του πρωθυπουργού ο οποίος του απάντησε «δεν θα δεχτώ τέτοιου είδους υπονοούμενα ότι εξυπηρετούμε τους λίγους».

Από την πλευρά του ο βουλευτής Β’ Θεσσαλονίκης, Θεόδωρος Καράογλου, σχολίασε πως υπήρξε στη ΝΔ «ζήτημα ταυτότητας» μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου για το γάμο των ομόφυλων ζευγαριών λέγοντας ότι ο γάμος κόστισε στη ΝΔ, όπως και το επινίκιο γλέντι, και ζήτησε να μην υπάρξει ιδεολογικός ευνουχισμός της παράταξης.

Ο βουλευτής Αργολίδας Γιάννης Ανδριανός υποστήριξε πως υπάρχει «χάσμα μεταξύ κυβέρνησης και βάσης» για τον γάμο των ομοφυλόφιλων και καταλόγισε αλαζονεία σε κυβερνητικά στελέχη.

Ο βουλευτής Φθιώτιδας Γιάννης Οικονόμου επεσήμανε πως «μόνο τα κόμματα με ξεκάθαρο ιδεολογικό χαρακτήρα μπορούν να πείσουν», ενώ ο βουλευτής Δράμας, Δημήτρης Κυριαζίδης δήλωσε παραμελημένος.

Ο βουλευτής Μεσσηνίας Μίλτος Χρυσομάλλης «κάρφωσε» τον πρωθυπουργό: «το “πάμε μπροστά” δεν ξέρω τι σημαίνει ως πολιτική κατεύθυνση και ιδεολογία. Ξέρω ότι ο Μακρόν είχε το “πάμε μπροστά” και από ότι βλέπω πάει στον πάτο», ενώ έκανε κριτική για τον γάμο των ομόφυλων ζευγαριών, παρομοιάζοντας τους βουλευτές της ΝΔ με σάκο του μποξ, «Δεν πρέπει να επιβραβεύσουμε αυτούς που πανηγύριζαν για τον γάμο των ομόφυλων ζευγαριών», είπε χαρακτηριστικά.

Ο Νικήτας Κακλαμάνης αρχικά τόνισε πως «ο πολιτικός στρουθοκαμηλισμός δεν έχει σχέση με την παράταξη μας. Είναι λάθος να θεωρούμε ότι εάν η ΝΔ γίνει και λίγο ΠΑΣΟΚ και λίγο Ποτάμι ότι αυτό είναι καλό» και ζήτησε να μην φύγει το κόμμα από την ιδεολογική του ταυτότητα, συνεχίζοντας να λέει

«Ουδέποτε ανασχημάτισες έναν εξωκοινοβουλευτικό και κοροϊδεύετε τους βουλευτές ότι τους υπολογίζετε. Και οι μόνοι που δείχνουν αλαζονεία είναι οι εξωκοινοβουλευτικοί. Και ο πατέρας σας έκανε διεύρυνση αλλά δεν έκανε ιδεολογική μετάλλαξη του πυρήνα της παράταξης» με τον Κυριάκο Μητσοτάκη να παίρνει το λόγο λέγοντας:

«Δεν φεύγουμε ποτέ από αυτό το έχουμε ξαναπεί είμαστε πιστοί στις αξίες και τις αρχές του Κωνσταντίνου Καραμανλή, τηρώ κατά γράμμα την ιδεολογική διακήρυξη του Κωνσταντίνου Καραμανλή, μη μου λες ότι δεν έχει ιδεολογικό στίγμα η ΝΔ ».

Από την πλευρά του ο βουλευτής Ροδόπης της ΝΔ Ευριπίδης Στυλιανίδης τόνισε ότι δεν πρέπει να υποτιμούμε τα προβλήματα της Θράκης, προειδοποιώντας: «Να μη την πατήσουμε όπως ο Μακρόν, με τον πρωθυπουργό να απαντά ότι δεν υπάρχει καμία σχέση με τον Γάλλο Πρόεδρο. «Εμείς κερδίσαμε στις ευρωεκλογές με 15 μονάδες διαφορά, εκείνος έχασε με 15 μονάδες διαφορά», είπε και επεσήμανε ότι η ΝΔ είναι ισχυρό κόμμα και ο Μακρόν δεν έχει κάτι αντίστοιχο.

Σύμφωνα με πληροφορίες, πάνω από 20 βουλευτές τοποθετήθηκαν. «Πάμε μπροστά, δίνουμε προτεραιότητα στην καθημερινότητα και τα προβλήματα των πολιτών» ήταν το μήνυμα σχεδόν όλων των βουλευτών.

Στο μεταξύ και όπως σημειώνουν κυβερνητικές πηγές, εκφράστηκαν επισημάνσεις, τόσο για θέματα τοπικού χαρακτήρα που απασχολούν τις εκλογικές τους περιφέρειες, αλλά και για ζητήματα ευρύτερου κοινωνικού ενδιαφέροντος με έμφαση στην διατύπωση προτάσεων που αφορούν στην καθημερινότητα των πολιτών.

Νέος εξοπλισμός στα πλοία για την πρόσβαση  των  ΑμεΑ, εγκύων και ηλικιωμένων

Με νέο εξοπλισμό θα πρέπει να εξοπλιστούν όλα τα πλοία της ακτοπλοΐας στο εγγύς μέλλον, προκειμένου να διευκολύνεται η πρόσβαση των ατόμων με αναπηρία, εγκύων και ηλικιωμένων.

Μιχάλης Κατρίνης αντιδρά για αποστολή όπλων στην Ουκρανία

Επίθεση στην κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας εξαπέλυσε ο Μιχάλης Κατρίνης, για την αποστολή αμυντικού υλικού στην Ουκρανία.

Για γέλια και για κλάματα: Αποβίβαση τουριστών όχι στην προβλήτα αλλά μέσα στην θάλασσα

Απίστευτες εικόνες ήρθαν στο φως της δημοσιότητας όταν πλοίο στην παραλία Μπάλου Κισάμου Χανίων,  έκανε αποβίβαση τουριστών μέσα στην θάλασσα. Είναι από αυτές τις εικόνες που βλέπει κανείς και δεν ξέρει τι να κάνει “ να βάλει τα γέλια ή τα κλάματα“.