Παρασκευή, 12 Ιουλίου, 2024

Κεντρικό θέμα στο BBC η πυρκαγιά στην Ύδρα

«Πυροτεχνήματα που εκτοξεύθηκαν από θαλαμηγό στην Ελλάδα προκάλεσαν πυρκαγιά στην Ύδρα την Παρασκευή. Η φωτιά έκαψε το μοναδικό πευκοδάσος του τουριστικού νησιού, το οποίο βρίσκεται νότια της Αθήνας. Η πυρκαγιά έχει τεθεί πλέον υπό έλεγχο, αλλά με δυσκολία. Καθώς δεν υπάρχουν δρόμοι που οδηγούν στην παραλία, οι πυροσβέστες αναγκάστηκαν να προσεγγίσουν το σημείο από τη θάλασσα, ενώ ελικόπτερα πραγματοποιούσαν ρίψεις νερού» αναφέρει το BBC

Μνεία γίνεται και στην κοινωνική κατακραυγή, που προκάλεσε το περιστατικό. “Η αιτία της φωτιάς προκάλεσε οργή στην Ελλάδα, η οποία ήδη δίνει μάχη με αρκετές φωτιές εν μέσω καύσωνα”.

Η Ελλάδα βρίσκεται σε κατάσταση συναγερμού για φωτιές από την Τρίτη και οι αρχές προετοιμάζονται για ένα δύσκολο καλοκαίρι, καθώς οι ξηρές συνθήκες, οι ισχυροί άνεμοι και οι υψηλές θερμοκρασίες θα συνεχιστούν.

Οι πυρκαγιές είναι συχνές στην Ελλάδα τα καλοκαίρια και οι επιστήμονες έχουν συνδέσει την αυξανόμενη συχνότητα και ένταση των ακραίων καιρικών φαινομένων, όπως των καύσωνων, με την κλιματική αλλαγή, παρατηρεί το BBC.

Αλλά η χώρα έχει πρόβλημα με τους εμπρηστές – τουλάχιστον 79 άτομα συνελήφθησαν τον Αύγουστο του 2023 για θανατηφόρες πυρκαγιές.

Η Ελλάδα θέσπισε αυστηρότερους νόμους για τους εμπρηστές, με τους δράστες να αντιμετωπίζουν πλέον έως και 20 χρόνια φυλάκισης και πρόστιμα έως και 200.000 ευρώ (169.000 λίρες Αγγλίας, 213.850 δολάρια).

Το βρετανικό μέσο, εστιάζοντας στην κοινωνική κατακραυγή, αναπαράγει δηλώσεις του Δήμαρχου Ύδρας Γιώργου Κουκουδάκη στην ΕΡΤ καθώς και αναρτήσεις στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Φωτιά στην Ύδρα: Ξεκίνησε από σκάφος που πέταξε βεγγαλικά – Καίγεται το  μοναδικό πευκοδάσος του νησιού (εικόνες)

«”Είμαστε αγανακτισμένοι που κάποιοι πετούν τόσο ανεύθυνα πυροτεχνήματα σε ένα πευκοδάσος” δήλωσε ο δήμαρχος της Ύδρας, στον ελληνικό ραδιοτηλεοπτικό σταθμό ΕΡΤ. Πρόσθεσε ότι η πόλη θα περιμένει τα αποτελέσματα της προκαταρκτικής έρευνας και στη συνέχεια θα προχωρήσει ενδεχομένως σε νομικές ενέργειες κατά των υπευθύνων της θαλαμηγού”» . «”Πλούσιοι με περισσότερα λεφτά παρά μυαλά έγραψε κάποιος στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης”», συνεχίζει.

«Είδα μία λάμψη» κατέθεσε ο κυβερνήτης του παραπλέοντος σκάφους στο Λιμεναρχείο Ύδρας, για τη φωτιά που ξέσπασε αργά το βράδυ της Παρασκευής (21/6) στην Ύδρα

Ο κυβερνήτης δεν έκανε καμία αναφορά για βεγγαλικά. Αντιθέτως, κατέθεσε ότι άκουσε έναν θόρυβο από τον διπλανό όρμο και πως είδε μία λάμψη. Και στον διπλανό όρμο ήταν μόνο το σκάφος «Περσεφόνη», το 13μελές πλήρωμα του οποίου συνελήφθη.

Σύμφωνα με την Πυροσβεστική, οι συλληφθέντες θα οδηγηθούν το πρωί της Κυριακής ενώπιον του Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Πειραιά.

Παράλληλα, σύμφωνα με πληροφορίες, θα γίνει και έκθεση κατάσχεσης του σκάφους.

Η ανακοίνωση της Πυροσβεστικής

«Συνελήφθησαν σήμερα, 22 Ιουνίου 2024, από Αξιωματικούς της Διεύθυνσης Αντιμετώπισης Εγκλημάτων Εμπρησμού (Δ.Α.Ε.Ε.), του Πυροσβεστικού Σώματος, δεκατρείς (13) ημεδαποί, ως υπαίτιοι πρόκλησης πυρκαγιάς σε δασική έκταση, στην περιοχή Μπίστι, στο νησί της Ύδρας, τις βραδινές ώρες, χθες, 21 Ιουνίου 2024.

Οι προαναφερόμενοι θα οδηγηθούνσήμερα το πρωί ενώπιον του κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Πειραιά».

Πώς προκάλεσαν τη φωτιά στην Ύδρα
Υπενθυμίζεται πως το τουριστικό σκάφος Persefoni I, το είχε νοικιάσει -κατά πληροφορίες- παρέα 17 αλλοδαπών. Από το σκάφος εκτοξεύτηκαν πυροτεχνήματα και προκάλεσαν τη φωτιά στο νησί.

Οι επιβαίνοντες στο σκάφος αντιλήφθηκαν άμεσα τι είχαν κάνει και προσπάθησαν να σβήσουν τη φωτιά και όταν δεν κατάφεραν να την θέσουν υπό έλεγχο, κάλεσαν την Πυροσβεστική και έφυγαν από το σημείο.

Η Αλεξάνδρα Χατζηγεωργίου στο πλευρό του Γιώργου Παπαδάκη μετά το «διαζύγιο»

Το νέο κορίτσι που θα βρίσκεται στο πλευρό του Γιώργου Παπαδάκη την καινούργια σεζόν, δεν είναι άλλη από την γνωστή Θεσσαλονικιά ρεπόρτερ Αλεξάνδρα Χατζηγεωργίου.

Ποιοι τελικά θα πάρουν το έκτακτο επίδομα

Το ύψος 300 εκατ. ευρώ που θα προκύψει από τα έσοδα, από την προσωρινή εισφορά στα κέρδη των διυλιστηρίων, θα μοιραστούν οι συνταξιούχοι, δικαιούχοι του επιδόματος παιδιού και του Ελάχιστου Εγγυημένου Εισοδήματος, ΑμεΑ.

Οι αποκαλυπτικοί διάλογοι και τα τεφτέρια των εκβιαστών δημοτικών υπαλλήλων

Νέα στοιχεία  έρχονται συνεχώς για το κύκλωμα των δημοτικών υπαλλήλων που συνελήφθησαν για για χρηματισμό και εκβιασμούς ιδιοκτητών καταστημάτων, στην Αθήνα.

Νέο επίδομα ανεργίας: Ξεκινά η πιλοτική εφαρμογή του – Τι αλλάζει και πώς διαμορφώνονται τα ποσά ανεργίας

Τι θα προβλέπει το νέο σύστημα του υπουργείου Εργασίας για το επίδομα ανεργίας και γιατί αποσυνδέεται από τον κατώτατο μισθό.

Κύκλωμα Εκβιαστών: Τάπερ και εφημερίδες χρησιμοποιούσαν για να καλύψουν τα ίχνη τους

Πληθώρα στοιχείων αποκαλύπτει την δράση του κυκλώματος που εκβιάζε καταστηματάρχες στην Αθήνα.

Καύσωνας: Ανοιχτές οι κλιματιζόμενες αίθουσες του Δήμου Αθηναίων

Ο Δήμος Αθηναίων ενεργοποιεί έκτακτα μέτρα λόγω καύσωνα, προσφέροντας κλιματιζόμενες αίθουσες και υποστήριξη σε ευπαθείς ομάδες και άστεγους.

Σαββατοκύριακο σε αναμμένα κάρβουνα – Καυτές μέρες με 41 βαθμούς και ισχυρούς ανέμους

Με την θερμοκρασία να σκαρφαλώνει στους 41 βαθμούς στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας και τους ανέμους μέχρι επτά μποφόρ θα κυλήσει σήμερα ο καιρός Παρασκευή.

ΕΛ.ΑΣ: Αποκάλυψη οργανωμένου κύκλωματος για παραγωγή πλαστών ταξιδιωτικών εγγράφων

Eξαρθρώθηκε από την Υποδιεύθυνση Οργανωμένου Εγκλήματος κύκλωμα διακίνησης αλλοδαπών μέσω του «Ελ. Βενιζέλος».