Κατατέθηκε η πρώτη αγωγή για το μολυσμένο νερό στη Μαγνησία

Την πρώτη αγωγή πήρε ο δήμαρχος Ρήγα Φεραίου και η διοίκηση της Δημοτικής Επιχείρησης Ύδρευσης, μετά τις επιπτώσεις στον πληθυσμό από την μόλυνση του νερού σε Ριζόμυλο και Στεφανοβίκειο

Η αγωγή κατατέθηκε από τον γνωστό Βολιώτη δικηγόρο Κωστή Παπαδόπουλο, μετά από εντολή που έλαβε από την οικογένεια 85χρονου, που νοσηλεύεται στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Νοσοκομείου Βόλου, δίνοντας μάχη για τη ζωή του, σύμφωνα με πληροφορίες της εφημερίδας ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ.

Η οικογένεια του 85χρονου που νοσηλεύεται στη ΜΕΘ του Νοσοκομείου Βόλου με κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις κατέθεσε αγωγή καταβολής αποζημίωσης για ηθική βλάβη.

Ο 85χρονος νόσησε από σαλμονέλα εξαιτίας του μολυσμένου νερού, από την εξάντληση που του προκάλεσε η δηλητηρίαση, το οποίο έτρεχε από τις βρύσες μια εβδομάδα στο Στεφανοβίκειο πριν την επίσημη ανακοίνωση ενημέρωσης του πληθυσμού για την ακαταλληλότητά του, έπεσε και χτύπησε στο κεφάλι από την εξάντληση, στην προσπάθειά του να σηκωθεί από το κρεβάτι. Είχε οξεία γαστρεντερίτιδα, με υψηλό πυρετό, όπως διέγνωσε και η γιατρός που κλήθηκε στο σπίτι από την σύζυγό του. Μετά την κατάρρευση του οργανισμού του και την πτώση του, την 1η Ιουνίου, μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο και νοσηλεύεται ακόμη σε σοβαρή κατάσταση στη ΜΕΘ.

Στην αγωγή αποζημίωσης για ηθική βλάβη, η οικογένεια καταγράφει λεπτό προς λεπτό τις δραματικές στιγμές που βίωσε ο δικός της άνθρωπος, ο οποίος μέχρι τώρα δεν είχε αντιμετωπίσει προβλήματα υγείας.

Όλα αυτά μέχρι τις 31 Μαΐου, όποτε παρουσίασε για πρώτη φορά συμπτώματα οξείας γαστρεντερίτιδας και υψηλό πυρετό.

Αρχικά γιατρός του Κέντρου Υγείας Βελεστίνου μετέβη κατ’ οίκον και παρείχε φαρμακευτική αγωγή στον 85χρονο, όμως η κλινική του εικόνα παρέμενε πολύ σοβαρή. Παρουσίασε επίσης σοβαρά προβλήματα αφυδάτωσης γι’ αυτό και υποχρεώθηκε να μεταβεί στο Κέντρο Υγείας Βελεστίνου, όπου του χορηγήθηκε ορός, προκειμένου να ανακάμψει δυνάμεις.

Εις μάτην όμως, διότι νωρίς το πρωί της επόμενης μέρας, ήτοι 1η Ιουνίου και ενώ υποβασταζόμενος από τη σύζυγό του επιχείρησε να σηκωθεί από το κρεβάτι για να πάει μέχρι το μπάνιο, κατέρρευσε. Υπέστη λιποθυμικό επεισόδιο και έπεσε στο πάτωμα, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί πολύ σοβαρά στο κεφάλι.

Με ασθενοφόρο μεταφέρθηκε επειγόντως δίχως αισθήσεις στο Νοσοκομείο Βόλου. Οι γιατροί εξαρχής συνειδητοποίησαν πως η κατάσταση της υγείας του είναι πολύ σοβαρή. Από την πτώση στο έδαφος υπέστη υποπαραχνοειδή αιμορραγία, εξαιτίας των κρανιοεγκεφαλικών κακώσεων.

Σε ειδική εξέταση που έγινε ανιχνεύτηκε στον οργανισμό του το μικρόβιο της σαλμονέλας, συνέπεια του μολυσμένου νερού.

Από τη 1 Ιουνίου νοσηλεύεται διασωληνωμένος στη ΜΕΘ, με τους δικούς του ανθρώπους να προσεύχονται να βγει ζωντανός από τη σκληρή δοκιμασία.

Σε Ριζόμυλο και Στεφανοβίκειο πόρτα-πόρτα δίνεται από την δημοτική αρχή «αγώνας» για να μην καταθέσουν μηνύσεις οι κάτοικοι καθώς υπάρχει κύμα οργής από τους εκατοντάδες πολίτες που βιώνουν τριτοκοσμικές συνθήκες περιμένοντας στις πλατείες να τους μοιραστεί νερό, σε συνθήκες καύσωνα. Το μαρτύριό τους δεν έχει τέλος και ανακοίνωση για το πότε θα τρέξει πόσιμο νερό από τις βρύσες δεν έχει γίνει γνωστό.

Νέος εξοπλισμός στα πλοία για την πρόσβαση  των  ΑμεΑ, εγκύων και ηλικιωμένων

Με νέο εξοπλισμό θα πρέπει να εξοπλιστούν όλα τα πλοία της ακτοπλοΐας στο εγγύς μέλλον, προκειμένου να διευκολύνεται η πρόσβαση των ατόμων με αναπηρία, εγκύων και ηλικιωμένων.

Για γέλια και για κλάματα: Αποβίβαση τουριστών όχι στην προβλήτα αλλά μέσα στην θάλασσα

Απίστευτες εικόνες ήρθαν στο φως της δημοσιότητας όταν πλοίο στην παραλία Μπάλου Κισάμου Χανίων,  έκανε αποβίβαση τουριστών μέσα στην θάλασσα. Είναι από αυτές τις εικόνες που βλέπει κανείς και δεν ξέρει τι να κάνει “ να βάλει τα γέλια ή τα κλάματα“.