Κυριακή, 14 Ιουλίου, 2024

Η Le Figaro «υμνεί» τους Λειψούς – «Διαθέτουν μια εξωπραγματική ομορφιά που ερωτεύονται οι επισκέπτες»

Η γαλλική εφημερίδα Le Figaro παρουσιάζει τους Λειψούς ως “όμορφους ξένους” στον νέο της κατάλογο με τα «μυστικά» νησιά της Ελλάδας που ξεχωρίζουν το 2024. Επισημαίνει ότι οι Λειψοί, με τα πολλά εξωτικά νησάκια τους, αντιπροσωπεύουν έναν παράδεισο ομορφιάς που ενθουσιάζει τους επισκέπτες.

Ο δήμαρχος Φώτης Μάγγος εξηγεί ότι έχουν γίνει πολλές προσπάθειες για τη βελτίωση της υδατικής επάρκειας στους Λειψούς, παρά την αντιμετώπιση της λειψυδρίας που αντιμετωπίζεται σε ολόκληρη την Ελλάδα. Έχει εγκατασταθεί ένα προηγμένο σύστημα τηλεελέγχου-τηλεχειρισμού ύδρευσης για την ανίχνευση διαρροών και τον έλεγχο της ενεργειακής απόδοσης, ενώ προγραμματίζεται η επέκταση του δικτύου ύδρευσης κατά 8 χιλιόμετρα για τη διασφάλιση ύδατος σε κάθε νοικοκυριό και την αυτονομία του νησιού στο πόσιμο νερό στο 100%.

Οι προσπάθειες αυτές έχουν ήδη οδηγήσει σε σημαντική μείωση της κατανάλωσης νερού και σε ενίσχυση της τοπικής παραγωγής. Ο Δήμος επιμένει στην προστασία του φυσικού περιβάλλοντος και στη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης για κατοίκους και τουρίστες, καθώς και σε πρωτοποριακές προσπάθειες προβολής τουριστικών δράσεων, όπως το επιτυχημένο μουσικό βίντεο κλιπ (https://www.youtube.com/watch?v=4dT_xvC9-KM) που συνδυάζει την τοπική νησιωτική μουσική με ραπ και έχει ξεπεράσει τις 230,000 προβολές στο YouTube.

Στιγμές αγωνίας σε πτήση με Boeing 777-Βίντεο από τη στιγμή που η ουρά του τρίβεται στο έδαφος

Πρόκειται για πτήση της Latam με προορισμό το Σάο Πάολο της Βραζιλίας, με σημείο απογείωσης το Μιλάνο.

Οι κορυφαίες πηγές πρωτεΐνης για μια διατροφή χωρίς κρέας

Υπάρχουν πολλές φυτικές πηγές πρωτεΐνης που είναι εξαιρετικές για τη διατροφή.

Σοκαριστικό: Σώμα νεογέννητου κοριτσιού βρέθηκε σε κάδο απορριμμάτων στη Βρετανία

Οι αστυνομικοί ανακάλυψαν το πτώμα του βρέφους κατά την έρευνα σε ένα ακίνητο στην Taviton Street στο Camden.

Βραζιλία: Ξύλινος πάσσαλος «καρφώθηκε» στο κρανίο οικοδόμου

Οι εικόνες της αξονικής τομογραφίας δείχνουν το ξύλινο κομμάτι να έχει διαπεράσει 6 εκατοστά βάθος στο κρανίο.

«Στο σφυρί» για 20.000 ευρώ το σπίτι πρωταθλήτριας ΑμεΑ

Εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι βγήκε «στο σφυρί» το σπίτι της πρωταθλήτριας ΑμεΑ, Διονυσίας Τσακίρη, στην Ελευσίνα. Fund εξαγόρασε το χρέος της και προχώρησε στον πλειστηριασμό του ακινήτου, το οποίο περιήλθε στην κατοχή κατασκευαστικής εταιρείας.

Κρήτη: Καλοκαιρινός εφιάλτης – Οι δήμοι ζητούν να κηρυχθούν σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης

Καλοκαιρινός εφιάλτης η λειψυδρία για την Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου στην Κρήτη, κάτι που αποτυπώνεται με τα διαδοχικά αιτήματα των Δήμων  για την κήρυξή τους σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, με τη Μεσσαρά να βρίσκεται κυριολεκτικά στο μάτι του κυκλώνα.

Καρκίνος του δέρματος: Δωρεάν δερματολογικός έλεγχος στην Αθήνα

Ο καρκίνος του δέρματος αποτελεί μία από τις πιο διαδεδομένες μορφές καρκίνου παγκοσμίως, γι'αυτό αποτελεί ζωτική σημασία η διάγνωση του.

Σέρρες: Νεαρός απειλεί και επιτίθεται σε εργάτες καθαριότητας

Ο νεαρός εξοργίστηκε και χτύπησε το μηχάνημα καθαριότητας με γροθιές, απειλώντας παράλληλα με μήνυση.