Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

H Bρετανία ψήφισε Εργατικούς και «αλλαγή» με τον Κιρ Στάρμερ

Οι Εργατικοί σημείωσαν ιστορική νίκη στο Ηνωμένο Βασίλειο, επαναφέροντας το κόμμα στην εξουσία μετά από 14 χρόνια κυριαρχίας των Συντηρητικών. Ο ηγέτης τους, Κιρ Στάρμερ, ανέφερε ότι θα ενσωματώσει στη Ντάουνινγκ Στριτ την “αλλαγή” και μια “εθνική ανανέωση”, που οι ψηφοφόροι αναμένουν.

Τα μέχρι τώρα επίσημα αποτελέσματα επιβεβαιώνουν τη σαρωτική νίκη των Εργατικών με σημαντική διαφορά, κατακτώντας 408 έδρες.

Μετά από μια περίοδο 14 ετών κυριαρχίας των Συντηρητικών, η οποία χαρακτηρίστηκε από κρίσεις όπως το Brexit, η άνοδος των τιμών και η συχνή εναλλαγή πρωθυπουργών, μια νέα σελίδα γυρίζει στο Ηνωμένο Βασίλειο. Ο Κιρ Στάρμερ δήλωσε ότι οι πολίτες επέλεξαν με σαφήνεια την αλλαγή και είναι η ώρα να ανταποκριθεί το κόμμα στις προσδοκίες τους.

«Απόψε οι άνθρωποι εδώ και σε ολόκληρη τη χώρα έδωσαν τη φωνή τους και είναι έτοιμοι για αλλαγή», είπε ο Στάρμερ. Οι δημοσκοπήσεις είχαν προβλέψει εδώ και μήνες τη νίκη του Εργατικού Κόμματος με σαφή πλειοψηφία, θέτοντας τον Στάρμερ στο προσκήνιο για την πρωθυπουργία αντικαθιστώντας τον Ρίσι Σούνακ, μετά από μια δεκαπενταετία συντηρητικών κυβερνήσεων στη Βρετανία.

Χωρίς να περιμένει την ολοκλήρωση των 650 εκλογικών περιφερειών της χώρας, ο απερχόμενος πρωθυπουργός Ρίσι Σούνακ αναγνώρισε την ήττα της παράταξής του, δηλώνοντας ότι έχει ήδη επικοινωνήσει με τον Κιρ Στάρμερ για να τον συγχαρεί, αναλαμβάνοντας την ευθύνη μιας ιστορικής απώλειας.

«Η αλλαγή αρχίζει τώρα», τόνισε ο μελλοντικός πρωθυπουργός, ευχαριστώντας τους υποστηρικτές του και επιβεβαιώνοντας την υπόσχεσή του για μια «εθνική ανανέωση». «Δεν υπόσχομαι ότι θα είναι εύκολο. Δεν αρκεί να πατήσεις ένα κουμπί για να αλλάξεις μια χώρα. Αυτό απαιτεί δύσκολη δουλειά, υπομονετική δουλειά, δουλειά με αποφασιστικότητα».

Τα αποτελέσματα τις πρώτες πρωινές ώρες σήμερα επιβεβαιώνουν την έκταση της επιτυχίας του Εργατικού Κόμματος και την ιστορική ήττα των Συντηρητικών, προβλεπόμενη εδώ και μήνες από τις δημοσκοπήσεις. Γύρω στις 07:30 (ώρα Ελλάδας), το Εργατικό Κόμμα είχε εξασφαλίσει περισσότερες από 367 έδρες, δηλαδή περισσότερες από τις 326 που είναι απαραίτητες για απόλυτη πλειοψηφία στη Βουλή των Κοινοτήτων, επιτρέποντας του να σχηματίσει μόνος του την επόμενη βρετανική κυβέρνηση.

Το Συντηρητικό Κόμμα του απερχόμενου πρωθυπουργού Ρίσι Σούνακ καταγράφει το χειρότερο αποτέλεσμα που είχε ποτέ από την αρχή του 20ού αιώνα: 136 εκλεγμένους βουλευτές, από τους 365 που είχε εκλέξει πριν από πέντε χρόνια υπό τον Μπόρις Τζόνσον.

Τι υπόσχεται να αλλάξει

Ο Κιρ Στάρμερ, ο οποίος εισήλθε στην πολιτική πριν από μόλις εννέα χρόνια, διαβεβαίωσε τους ψηφοφόρους για μια επιστροφή στην “σταθερότητα” και την “σοβαρότητα”, εστιάζοντας σε αυστηρή διαχείριση των δημόσιων δαπανών. Αποσκοπεί στη μεταμόρφωση της χώρας, όπως επέτυχε με το Εργατικό Κόμμα μετά το 2020, επαναφέροντάς το στο κέντρο της πολιτικής σκηνής.

Ο Στάρμερ υποσχέθηκε να ενισχύσει την οικονομική ανάπτυξη, να μεταρρυθμίσει τις δημόσιες υπηρεσίες, να προστατεύσει τα δικαιώματα των εργαζομένων, να ελέγξει τη μετανάστευση και να ενισχύσει τις σχέσεις του Ηνωμένου Βασιλείου με την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Η ιστορική επιτυχία του Εργατικού Κόμματος στις εκλογές καθιστά τον Στάρμερ πρόεδρο μιας νέας κυβέρνησης που θα αντιμετωπίσει την πρόκληση να ανταποκριθεί στις προσδοκίες για αλλαγή στην Βρετανία.

12 νέες θέσεις εργασίας για αρχαιολόγους στο Υπουργείο Πολιτισμού

Το υπουργείο Πολιτισμού ανακοινώνει την πρόσληψη επιστημονικού προσωπικού, για την εκτέλεση των αρχαιολογικών εργασιών

Τι λένε οι ειδικοί για τις επιπτώσεις από την κατανάλωση κρύου νερού στην υγεία μας

Η συζήτηση σχετικά με το αν η κατανάλωση κρύου νερού είναι επιζήμια για την υγεία είναι ένα καυτό θέμα στο διαδίκτυο. Ένας εμπειρογνώμονας έχει τοποθετηθεί για να διευθετήσει το θέμα

Δήμαρχος διαμαρτύρεται γιατι δεν αναφέρθηκε το όνομα του σε Δελτίο Τύπου

Επίθεση σε βουλευτή της ΝΔ και πρώην υπουργό Παιδείας, εξαπέλυσε ο δήμαρχος Κομοτηνής, με αφορμή το πρόσφατο δελτίο Τύπου που εξέδωσε ο βουλευτής

Τέμπη: Καλούνται ως ύποπτοι 7 πρόσωπα για τη διαρροή ηχητικών

Επτά πρόσωπα από τον ΟΣΕ καλούνται ως ύποπτοι από τον εισαγγελέα Ιωάννη Πιέρρο για παραβίαση υπηρεσιακού απορρήτου για τη διαρροή ηχητικών καταγραφών αμέσως μετά την τραγωδία των Τεμπών

Βρετανία: Δρομέας θα τρέξει 62 υπερμαραθωνίους σε 62 ημέρες

Ένας μαραθωνοδρόμος, ξεκινά ένα επικό ταξιδιωτικό μαραθώνιο που θα διαρκέσει 62 ημέρες, καλύπτοντας 3.218 χιλιόμετρα για φιλανθρωπικούς σκοπούς

Το σπάνιο χρώμα ματιών που έχει μόλις το 1% του παγκόσμιου πληθυσμού

Πρόσφατες έρευνες έχουν αναδείξει το γκρι ως το νέο σπανιότερο χρώμα ματιών, αλλάζοντας την παλαιότερη αντίληψη ότι τα πράσινα μάτια είναι τα πιο σπάνια.

Durandal: Έκλεψαν το γαλλικό, Εξκάλιμπερ του θρυλικό ιππότη Ρόλαντ

Το αρχαίο σπαθί Durandal, εξαφανίστηκε μυστηριωδώς από την πόλη Rocamadour, όπου βρισκόταν καρφωμένο σε βράχο για 1.300 χρόνια.

Στα…χέρια αδίστακτων Ταλιμπάν στρατιωτικός εξοπλισμός αξίας δισεκατομμυρών ευρώ

Η εισβολή των Ταλιμπάν στο Αφγανιστάν το 2021, μετά την αποχώρηση των Αμερικανών, οδήγησε στην άμεση κατάρρευση της τότε κυβέρνησης και στην απόκτησή του μεγάλου στρατιωτικού εξοπλισμού, ενισχύοντάς τους ως στρατιωτικής δύναμη.