Τα χαμηλά και μεσαία εισοδήματα θέλει να ανακουφίσει φορολογικά η κυβέρνηση γι’αυτό και σύντομα θα θέσει σε δημόσια διαβούλευση μια σειρά θετικών μέτρων με στόχο να έχουν νομοθετηθεί πριν τις γιορτές.

Αλλαγές που καλύπτουν σχεδόν όλο το φορολογικό φάσμα αφού πέραν της μείωσης των συντελεστών θα υπάρξει υποχρεωτική συγκέντρωση ηλεκτρονικών αποδείξεων,  προσαύξηση του αφορολογήτου κατά 1.000 ευρώ για κάθε παιδί, τόνωση της αγοράς ακινήτων και το νέο μοντέλο της πάγιας ρύθμισης.

Τα μέτρα

• Μείωση του φόρου εισοδήματος νομικών προσώπων από 28% στο 24% από τη χρήση του 2019
  • Αναστολή του ΦΠΑ στις νέες οικοδομές για τρία (3) έτη και του φόρου υπεραξίας ακινήτων, 26 εκατ. ευρώ
  •  Μείωση του εισαγωγικού συντελεστή φορολογίας εισοδήματος απο 22% στο 9% και αύξηση του αφορολόγητου ορίου για κάθε παιδί έως 10.000 ευρώ
  • Ηλεκτρονικές αποδείξεις για το 30% του εισοδήματος από όλους τους φορολογούμενους. Πλέον και οι ελεύθεροι επαγγελματίες μπαίνουν στο παιχνίδι των ηλεκτρονικών αποδείξεων απο το επόμενο έτος και υπάρχει διαφορά μεταξύ του απαιτούμενου ορίου δαπανών με πλαστικό χρήμα και δηλωθέντος θα επιβάλλεται φόρος με συντελεστή που θα ανέρχεται στο 22% επι της διαφοράς.
  • Μείωση των ασφαλιστικών εισφορών εργαζομένων πλήρους απασχόλησης κατά περίπου μία μονάδα βάσης
  • Ο συντελεστής των ειδών βρεφικής ηλικίας και των κρανών ασφαλείας θα φτάσει το 13%
  • Διατήρηση του αφορολόγητου ορίου στα 8.636 ευρώ και με προσαύξηση του συγκεκριμένου ορίου για κάθε παιδί και μέχρι τέσσερα παιδιά.
  • Επίδομα ύψους 2.000 ευρώ για κάθε παιδί που θα γεννηθεί από την 1η Ιανουαρίου του 2020, με εισοδηματικά κριτήρια που θα καλύπτουν το μεγαλύτερο ποσοστό των οικογενειών
  • Έκπτωση από τον φόρο εισοδήματος του 40% των δαπανών για ανακαινίσεις, ενεργειακή και αισθητική αναβάθμιση κτηρίων που εξοφλούνται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής, η οποία δεν θα επιφέρει επιπλέον δημοσιονομική επιβάρυνση στον Προϋπολογισμό του 2020
  • Μείωση της φορολογίας των κερδών που θα διανεμηθούν το 2020 από 10% σε 5%
  • Αύξηση των δόσεων της πάγιας ρύθμισης από την 1η Ιανουαρίου 2020 από 12 σε 24 για τις τακτικές οφειλές (ΕΝΦΙΑ, φόρο εισοδήματος, ΦΠΑ κ.ά.) και απο 24 σε 48 για τις έκτακτες (φόρος κληρονομιάς κ.ά.) .