Έτοιμος να παραιτηθεί δηλώνει ο Μάκης Βορίδης εμμένοντας στην αντίθεση του για τον γάμο των ομοφύλων, «Ε, δεν θα χάσει η Βενετιά βελόνι»

Ο Μάκης Βορίδης σε συνέντευξή του στο Βήμα της Κυριακή, δηλώνει χαρακτηριστικά για το ενδεχόμενο παραίτησής του: «Ε, δεν θα χάσει η Βενετιά βελόνι. Θα αναλάβει κάποιος άλλος. Μια δουλειά είναι και αυτή, στις δουλειές συμβαίνουν διάφορα». Ο Υπουργός Επικρατείας δηλώνει έτοιμος να παραιτηθεί εμμένοντας στη θέση του για το θέμα του νομοσχεδίου που ετοιμάζει η κυβέρνηση και αφορά στον γάμο των ομόφυλων ζευγαριών.

Ο υπουργός Επικρατείας αναφέρεται σε νομικά επιχειρήματα για το σχέδιο νόμου για τον γάμο των ομόφυλων ζευγαριών με τα οποία αναφέρεται ότι αποδομείται.

Όπως επισημαίνει, δεν ισχύει το επιχείρημα υπέρ της ισότητας ετερόφυλων και ομόφυλων ζευγαριών, επικαλούμενος απόφαση του Δικαστηρίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων μετά από προσφυγή ομόφυλου ζευγαριού το οποίο αρνήθηκε να παντρέψει Δήμαρχος. Το Δικαστήριο απεφάνθη πως δεν υπάρχει προσβολή της Αρχής της Ισότητας γιατί η νομοθεσία είναι διαπλασμένη για να προστατεύει την Οικογένεια κι όχι τα ομόφυλα ζευγάρια.

Όσον αφορά στην προστασία των παιδιών που υπάρχουν σε ομόφυλα ζευγάρια, ο κ. Βορίδης σημειώνει πως επίσης δεν ισχύει ως επιχείρημα, καθώς πρόκειται για ένα – όπως το χαρακτηρίζει – ανούσιο δάνειο των από την ιδεολογική φαρέτρα των δικαιωματιστών της Αριστεράς.

«Προς το παρόν δεν μου ζήτησε κανένας τίποτα. Θα δούμε απαντά στο ερώτημα αν ο πρωθυπουργός ζητήσει παραιτήσεις για το θέμα».

Μιχάλης Κατρίνης αντιδρά για αποστολή όπλων στην Ουκρανία

Επίθεση στην κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας εξαπέλυσε ο Μιχάλης Κατρίνης, για την αποστολή αμυντικού υλικού στην Ουκρανία.

Καμία διάθεση υποχώρησης στα κυριαρχικά μας δικαιώματα» ξεκαθαρίζει ο Μαρινάκης

«Κορυφαία προτεραιότητα το Κυπριακό, να αλλάξει ρότα η Βόρεια Μακεδονία», τόνισε ο Παύλος Μαρινάκης.

Φλωρίδης: Όλο το βαρύ έγκλημα αποφυλακίστηκε με το νόμο του ΣΥΡΙΖΑ

Ο υπουργός Δικαιοσύνης Γιώργος Φλωρίδης αναφέρθηκε στον νέο δικαστικό χάρτη ο οποίος, όπως είπε, θα μειώσει το χρόνο απονομής δικαιοσύνης, στο μισό.