Το οικονομικό επιτελείο της χώρας εξετάζει αλλαγές στο μέτρων των ηλεκτρονικών αποδείξεων που απαιτεί η εφορία από τους φορολογούμενους για το αφορολόγητο όριο.

Συγκεκριμένα, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, Στέλιος Πέτσας, έχει αφήσει ανοιχτό το ενδεχόμενο να αλλάξει το όριο του 30% για τις e-αποδείξεις.

Όπως είχε πει, το μέτρο εξετάζεται «για δυο λόγους:

• πρώτον σε περιπτώσεις πανδημίας επειδή δεν κυκλοφορεί ο κόσμος η κατανάλωση πέφτει όπως την είδαμε να πέφτει δραματικά τους τελευταίους μήνες και,
  • δεύτερον ενώ αυξήθηκαν οι ηλεκτρονικές συναλλαγές όπως ήταν αναμενόμενο δεν αυξήθηκαν στο επίπεδο που θα θέλαμε. Και αυτό γιατί δεν ήταν έτοιμοι ούτε οι καταναλωτές αλλά ούτε και τα καταστήματα».

Το αφορολόγητο όριο και η νομοθεσία

Σύμφωνα με τη νομοθεσία οι φορολογούμενοι υποχρεούνται να συλλέξουν αποδείξεις ίσες με το 30% του εισοδήματος για τα εισοδήματα του 2020.

Ωστόσο, η πανδημία αν και οδήγησε στην αύξηση του όγκου των ηλεκτρονικών συναλλαγών, έχει δημιουργήσει σημαντικά προβλήματα σε ομάδες του πληθυσμού οι οποίες από τη μία δαπανούν τα απολύτως απαραίτητα, από την άλλη αποταμιεύουν τα όποια διαθέσιμα έχουν φοβούμενες την επόμενη μέρα.

Η εξέλιξη αυτή προφανώς οδηγεί αρκετούς στη συγκέντρωση μικρότερου ποσοστού αποδείξεων από το απαιτούμενο κάτι που θα οδηγήσει σε επιπλέον φόρο για τις αποδείξεις που λείπουν ο οποίος επιβάλλεται με συντελεστή 22%.

Δηλαδή, στην περίπτωση που κάποιος πρέπει να μαζέψει ηλεκτρονικά αποδείξεις ύψους 4.000 ευρώ και παρουσιάσει 3.000 ευρώ θα πληρώνει πέναλτι επί της διαφοράς, δηλαδή στο ποσό των 1.000 ευρώ. Το πρόστιμο που θα πρέπει να καταβληθεί ανέρχεται στα (1.000 x 22%) 220 ευρώ.