Έκρηξη συνταξιοδοτήσεων για το πρώτο τετράμηνο

Φέτος φαίνεται ότι πλησιάζουμε σε ένα νέο ρεκόρ συνταξιοδοτήσεων, καθώς μόνο στο πρώτο τρίμηνο του 2024 υποβλήθηκαν 69,596 αιτήσεις από ασφαλισμένους που πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις για σύνταξη.

Σύμφωνα με την τελευταία έκθεση του συστήματος απονομής συντάξεων “ΑΤΛΑΣ” για τον Απρίλιο του 2024, αυτός ο αριθμός αιτήσεων είναι ο δεύτερος υψηλότερος μετά τις 73,068 αιτήσεις που είχαν καταγραφεί το 2022 για το ίδιο τρίμηνο. Εκτιμάται ότι ο συνολικός αριθμός αιτήσεων για φέτος θα ξεπεράσει τις 200,000.

Η αύξηση των αιτήσεων επιδρά αρνητικά στη μείωση των εκκρεμοτήτων συντάξεων, καθώς το ισοζύγιο μεταξύ απονομών και νέων αιτήσεων γίνεται όλο και πιο δυσχερές. Παρά τη μείωση των εκκρεμοτήτων τον Απρίλιο, με τις εκκρεμείς συντάξεις να μειώνονται στις 20,466 από 21,100 τον Μάρτιο και 22,294 τον Φεβρουάριο, ο ρυθμός έκδοσης των μηνιαίων αποφάσεων παραμένει κρίσιμος για την περαιτέρω μείωση των εκκρεμοτήτων στον ΕΦΚΑ.

Η αύξηση των αιτήσεων συνταξιοδότησης οφείλεται στο γεγονός ότι οι παλαιοί ασφαλισμένοι, οι οποίοι εισήλθαν στην εργασία πριν από το 1992, φθάνουν την ηλικία συνταξιοδότησης και αποχωρούν μαζικά, ενώ παράλληλα ωριμάζουν τα συνταξιοδοτικά δικαιώματα για τους νεότερους ασφαλισμένους, κυρίως για άτομα ηλικίας 50 ή 55 ετών. Οι μελέτες υποδεικνύουν ότι η τάση αυτή θα συνεχιστεί για τα επόμενα 15 έως 20 χρόνια.

Στιγμές αγωνίας σε πτήση με Boeing 777-Βίντεο από τη στιγμή που η ουρά του τρίβεται στο έδαφος

Πρόκειται για πτήση της Latam με προορισμό το Σάο Πάολο της Βραζιλίας, με σημείο απογείωσης το Μιλάνο.

Οι κορυφαίες πηγές πρωτεΐνης για μια διατροφή χωρίς κρέας

Υπάρχουν πολλές φυτικές πηγές πρωτεΐνης που είναι εξαιρετικές για τη διατροφή.

Σοκαριστικό: Σώμα νεογέννητου κοριτσιού βρέθηκε σε κάδο απορριμμάτων στη Βρετανία

Οι αστυνομικοί ανακάλυψαν το πτώμα του βρέφους κατά την έρευνα σε ένα ακίνητο στην Taviton Street στο Camden.

Βραζιλία: Ξύλινος πάσσαλος «καρφώθηκε» στο κρανίο οικοδόμου

Οι εικόνες της αξονικής τομογραφίας δείχνουν το ξύλινο κομμάτι να έχει διαπεράσει 6 εκατοστά βάθος στο κρανίο.

Ανακοινώνεται το έκτακτο επίδομα – Ποιοι θα το λάβουν

Η νέα επιδότηση θα περιλαμβάνει συνταξιούχους και δικαιούχους του Ελάχιστου Εγγυημένου Εισοδήματος.

Πότε αρχίζουν οι πληρωμές για τις συντάξεις Αυγούστου

Αναλυτικά οι ημερομηνίες πληρωμών των συντάξεων Αυγούστου.

Αύξηση 5,3% στις νέες συντάξεις σύμφωνα με την έκθεση ‘ΗΛΙΟΣ

Η έκθεση "Ήλιος" αποτυπώνει τη μηνιαία ροή των νέων συνταξιοδοτήσεων και τη δαπάνη των συντάξεων.

Ποιοι τελικά θα πάρουν το έκτακτο επίδομα

Το ύψος 300 εκατ. ευρώ που θα προκύψει από τα έσοδα, από την προσωρινή εισφορά στα κέρδη των διυλιστηρίων, θα μοιραστούν οι συνταξιούχοι, δικαιούχοι του επιδόματος παιδιού και του Ελάχιστου Εγγυημένου Εισοδήματος, ΑμεΑ.