Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

Εκκαθαρίσεις εξπρές: “Τρέχουν” πάνω από 500.000 φορολογικές δηλώσεις ημερησίως

Του Θεόδωρου Βγενή

Στη…σειρά για να μάθουν τον τελικό λογαριασμό τους στην εφορία βρίσκονται αυτές τις ημέρες δεκάδες χιλιάδες πολίτες. Η αντίστροφη μέτρηση για την εκπνοή της προθεσμίας υποβολής δηλώσεων έχει ξεκινήσει και το τελευταίο διάστημα υπάρχει μεγάλη κινητοποίηση, καθώς σε ημερήσια βάση εκπληρώνουν τη φορολογική τους υποχρέωση 500.000 – 600.000 φορολογούμενοι.

Εν τω μεταξύ ολοκληρώθηκε η διαδικασία αυτόματης οριστικοποίησης των προσυμπληρωμένων δηλώσεων και εκδόθηκαν τα σχετικά εκκαθαριστικά. Με τη νέα διαδικασία, που εφαρμόζεται για πρώτη φορά φέτος, οριστικοποιήθηκαν αυτόματα 422.878 δηλώσεις.

Από τις δηλώσεις αυτές, προκύπτουν τα εξής:
•           132.222 φορολογούμενοι θα λάβουν επιστροφή φόρου, με μέσο όρο επιστροφής τα 128 ευρώ.
•           Για 237.434 φορολογούμενους το αποτέλεσμα της δήλωσης ήταν μηδενικό.
•           Επιπλέον φόρο καλούνται να πληρώσουν 109.699 φορολογούμενοι, με το μέσο φόρο να διαμορφώνεται σε 402 ευρώ.
•           Βάσει τεκμηρίων έχουν φορολογηθεί 93.204 υπόχρεοι και 5.093 σύζυγοι /Μέρη Συμφώνου Συμβίωσης.

Εφόσον απαιτηθεί διόρθωση ή συμπλήρωση των συγκεκριμένων δηλώσεων, οι φορολογούμενοι μπορούν να υποβάλουν, έως τις 26/7 (προθεσμία υποβολής των δηλώσεων), τροποποιητική δήλωση χωρίς κυρώσεις.

Πάντως, μέχρι σήμερα έχουν υποβάλει δήλωση πάνω από 4 εκατ. μισθωτοί, συνταξιούχοι και ελεύθεροι επαγγελματίες. Από τα στοιχεία της ΑΑΔΕ πως σχεδόν το 50% των δηλώσεων βγάζει μηδενικό εκκαθαριστικό. Τρεις στους 10 έχουν χρεωστικό και δύο στους 10 πιστωτικό. Αυτό, πρακτικά, σημαίνει ότι σχεδόν 1,2 εκατ. φυσικά πρόσωπα θα πρέπει να καταβάλουν συνολικό φόρο 1,48 δις ευρώ, με τον μέσο φόρο να αγγίζει τα 1.240 ευρώ!

Εξπρές εκκαθαρίσεις

Την ίδια στιγμή, οι εκκαθαρίσεις των φορολογικών δηλώσεων συνεχίζονται με εξπρές διαδικασίες, καθώς σύμφωνα με τα στοιχεία της ΑΑΔΕ έχουν πραγματοποιηθεί συμψηφισμοί και επιστροφές φόρου ύψους 155,5 εκατ ευρώ σε περίπου 703.719 περιπτώσεις. Παράλληλα, 506.473 δικαιούχοι είχαν άμεση επιστροφή φόρου (που δεν είχαν χρέη) ύψους 103,8 εκατ ευρώ, ενώ σε 188.155 ανέρχονται οι κεντρικοί συμψηφισμοί και επιστροφές (45,43 εκατ  ευρώ). Τέλος, από τα στοιχεία προκύπτει ότι έχουν γίνει 9.091 συμψηφισμοί και επιστροφές από τις ΔΟΥ ύψους 6,2 εκατ. ευρώ.

12 νέες θέσεις εργασίας για αρχαιολόγους στο Υπουργείο Πολιτισμού

Το υπουργείο Πολιτισμού ανακοινώνει την πρόσληψη επιστημονικού προσωπικού, για την εκτέλεση των αρχαιολογικών εργασιών

Τι λένε οι ειδικοί για τις επιπτώσεις από την κατανάλωση κρύου νερού στην υγεία μας

Η συζήτηση σχετικά με το αν η κατανάλωση κρύου νερού είναι επιζήμια για την υγεία είναι ένα καυτό θέμα στο διαδίκτυο. Ένας εμπειρογνώμονας έχει τοποθετηθεί για να διευθετήσει το θέμα

Δήμαρχος διαμαρτύρεται γιατι δεν αναφέρθηκε το όνομα του σε Δελτίο Τύπου

Επίθεση σε βουλευτή της ΝΔ και πρώην υπουργό Παιδείας, εξαπέλυσε ο δήμαρχος Κομοτηνής, με αφορμή το πρόσφατο δελτίο Τύπου που εξέδωσε ο βουλευτής

Τέμπη: Καλούνται ως ύποπτοι 7 πρόσωπα για τη διαρροή ηχητικών

Επτά πρόσωπα από τον ΟΣΕ καλούνται ως ύποπτοι από τον εισαγγελέα Ιωάννη Πιέρρο για παραβίαση υπηρεσιακού απορρήτου για τη διαρροή ηχητικών καταγραφών αμέσως μετά την τραγωδία των Τεμπών

Τέλος στο αφορολόγητο για αγορές από Shein και Temu

Ενίσχυση των δασμολογικών και φορολογικών μέτρων από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή για την προστασία των καταναλωτών και την ενίσχυση της ποιότητας των προϊόντων στο ηλεκτρονικό εμπόριο.

Τέλος Χαρτοσήμου: Δείτε 100 συναλλαγές για τις οποίες καταργείται η πληρωμή του

Ποιες είναι οι προβλέψεις της νομοθετικής πρωτοβουλίας του Υπουργείου Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών - Ποιες περιπτώσεις εξαιρούνται - Ποιοι θα επιβαρυνθούν και ποιοι θα απαλλαγούν από το νέο «ψηφιακό χαρτόσημο».

ΕΦΚΑ: Προθεσμία για ρύθμιση οφειλών έως τις 21 Ιουλίου

Ο ΕΦΚΑ έχει ορίσει προθεσμία μέχρι τις 21 Ιουλίου για τη ρύθμιση των οφειλών περίπου 40.000 οφειλετών, με χρέη άνω των 150.000 ευρώ

Ενοίκια τριών ταχυτήτων στην Αθήνα – Που εκτοξεύονται οι τιμές

Οι διαφορετικές κατηγορίες των τιμών ενοικίων στην Αττική, από τις υψηλές τιμές στις πολυτελείς γειτονιές όπως το Κολωνάκι και το ιστορικό κέντρο, έως τις πιο προσιτές περιοχές όπως η Πλατεία Αμερικής και ο Κολωνός.