Δεύτερη αγωγή από ομογενή στο Λονδίνο για τη διαρροή email από την ευρωβουλευτή της ΝΔ Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Δεύτερη αγωγή από ομογενή  στο Λονδίνο για τη διαρροή email από την ευρωβουλευτή της ΝΔ Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Λίγες ώρες μετά την πρώτη αγωγή κατά του Δημοσίου που κατέθεσε Ελληνίδα κάτοικος Ολλανδίας για τη διαρροή των email στο γραφείο της Άννας Μισέλ Ασημακοπούλου, ομογενής από το Λονδίνο προσφεύγει στη δικαιοσύνη.

Ο Γιώργος Σαμαράς, κάτοικος Λονδίνου και καθηγητής στο βασιλικό κολλέγιο, είπε στο MEGA πως κατέθεσε αγωγή.  «1 Μαρτίου, 7 ώρα το πρωί έλαβα το επίμαχο mail από την κ. Ασημακοπουλου, το οποίο με εξέπληξε γιατί ποτέ δεν ήμουν εγγεγραμμένος σε καμία λίστα, ούτε της ΝΔ και φυσικά της κ. Ασημακοπούλου», είπε.

Ο Γιώργος Σαμαράς κατέθεσε αγωγή κατά της ευρωβουλευτή, την οποία κατηγόρησε για πολιτική χειραγώγηση αλλά και κατά του υπουργείου Εσωτερικών: «Δεν ξύπνησα ένα πρωί για να αποφασίσω να κινηθώ νομικά αλλά αισθάνθηκα ότι η απάντησή της μέσω Twitter την επόμενη ημέρα ήταν απαράδεκτη. Έριξε λάδι στη φωτιά και δεν συνειδητοποίησε πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση».

Ο Γιώργος Σαμαράς, όπως και άλλοι απόδημοι, είχαν υποβάλλει τα στοιχεία τους, προκειμένου να ψηφίσουν στις εκλογές του 2023.

«Ακολουθούν και άλλες αγωγές καθώς έχουμε λάβει εντολή από σημαντικό αριθμό ανθρώπων που ζουν στο εξωτερικό, οι οποίοι επιθυμούν να αποζημιωθούν από το Ελληνικό Δημόσιο,  αξιώνοντας αποζημιώσεις 20.000 ευρώ ατομικά», είπε ο δικηγόρος, Βασίλης Σωτηρόπουλος.

«Νομίζω πως τίθεται θέμα πολιτικής υπευθυνότητας και κυρίως πολιτικής ιδιοσυγκρασίας, η οποία αποδεικνύει ότι πολλά πρόσωπα από το κυβερνών κόμμα δείχνουν να μην δίνουν την παραμικρή σημασία σε τέτοιου είδους διαδικασίες που αφορούν την προστασία δεδομένων, όπως έχουμε δει και σε άλλες υποθέσεις που δεν θέλω να αναφερθώ τώρα», πρόσθεσε ο κ. Σαμαράς.

Νέος εξοπλισμός στα πλοία για την πρόσβαση  των  ΑμεΑ, εγκύων και ηλικιωμένων

Με νέο εξοπλισμό θα πρέπει να εξοπλιστούν όλα τα πλοία της ακτοπλοΐας στο εγγύς μέλλον, προκειμένου να διευκολύνεται η πρόσβαση των ατόμων με αναπηρία, εγκύων και ηλικιωμένων.

Μιχάλης Κατρίνης αντιδρά για αποστολή όπλων στην Ουκρανία

Επίθεση στην κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας εξαπέλυσε ο Μιχάλης Κατρίνης, για την αποστολή αμυντικού υλικού στην Ουκρανία.

Για γέλια και για κλάματα: Αποβίβαση τουριστών όχι στην προβλήτα αλλά μέσα στην θάλασσα

Απίστευτες εικόνες ήρθαν στο φως της δημοσιότητας όταν πλοίο στην παραλία Μπάλου Κισάμου Χανίων,  έκανε αποβίβαση τουριστών μέσα στην θάλασσα. Είναι από αυτές τις εικόνες που βλέπει κανείς και δεν ξέρει τι να κάνει “ να βάλει τα γέλια ή τα κλάματα“.