Χρ. Δήμας: Επιπλέον οικονομικά κίνητρα για όσους καταβάλουν τον φόρο νωρίς

Η κυβέρνηση εξετάζει την πιθανότητα να παρέχει επιπλέον οικονομικά κίνητρα στους φορολογούμενους που επιλέγουν να καταβάλουν τους φόρους τους νωρίς, όπως ανέφερε ο υφυπουργός Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών, κ. Χρίστος Δήμας.

Απαντώντας σε ερώτηση του ανεξάρτητου βουλευτή Μ. Χουρδάκη, ο κ. Δήμας δήλωσε: “Διερευνούμε τη δυνατότητα να εισαγάγουμε σημαντικά κίνητρα το επόμενο έτος, ώστε οι φορολογούμενοι που τηρούν τη φορολογική νομοθεσία και υποβάλλουν τις φορολογικές τους δηλώσεις έγκαιρα, καθώς και καταβάλλουν το φόρο τους νωρίς, να απολαμβάνουν έξτρα οικονομικά κίνητρα.”

Πιο συγκεκριμένα, όπως επεσήμανε ο κ. Δήμας, το αρμόδιο υπουργείο εξετάζει τη δυνατότητα μείωσης του φόρου κατά ποσοστό που θα κυμαίνεται μεταξύ 2% έως 4%.

Στιγμές αγωνίας σε πτήση με Boeing 777-Βίντεο από τη στιγμή που η ουρά του τρίβεται στο έδαφος

Πρόκειται για πτήση της Latam με προορισμό το Σάο Πάολο της Βραζιλίας, με σημείο απογείωσης το Μιλάνο.

Οι κορυφαίες πηγές πρωτεΐνης για μια διατροφή χωρίς κρέας

Υπάρχουν πολλές φυτικές πηγές πρωτεΐνης που είναι εξαιρετικές για τη διατροφή.

Σοκαριστικό: Σώμα νεογέννητου κοριτσιού βρέθηκε σε κάδο απορριμμάτων στη Βρετανία

Οι αστυνομικοί ανακάλυψαν το πτώμα του βρέφους κατά την έρευνα σε ένα ακίνητο στην Taviton Street στο Camden.

Βραζιλία: Ξύλινος πάσσαλος «καρφώθηκε» στο κρανίο οικοδόμου

Οι εικόνες της αξονικής τομογραφίας δείχνουν το ξύλινο κομμάτι να έχει διαπεράσει 6 εκατοστά βάθος στο κρανίο.

Αναστολή λειτουργίας για μεγάλη στοιχηματική εταιρεία στην Ελλάδα

Τι αναφέρει σε ανακοίνωσή της η εταιρεία για την απόφαση των φορολογικών αρχών

Εκτόξευση πάλι στις τιμές ρεύματος – Παράγοντες που κρύβονται πίσω από αυτήν

Ο μέσος όρος των τιμών για τον Ιούλιο έχει αυξηθεί σημαντικά σε σχέση με τον Ιούνιο.

Προβλέψεις για την τιμή του ελαιόλαδου την επόμενη περίοδο

H πρόβλεψη για τη νέα ελαιοκομική περίοδο είναι αμφίρροπη.

Ενημέρωση για τις αυτόματες φορολογικές δηλώσεις: Ποιοι λαμβάνουν μαζικά email από την ΑΑΔΕ

Τουλάχιστον έξι στις δέκα προσυμπληρωμένες φορολογικές δηλώσεις χρειάζονται τροποποίηση λόγω σοβαρών ελλείψεων και ανακρίβειας στα στοιχεία.