Πέμπτη, 4 Ιουλίου, 2024

Αυγενάκης: «Είμαι βουλευτής, έχω ασυλία», είπε στον αστυνομικό μετά το επεισόδιο στο αεροδρόμιο

Στις 28 Ιουνίου 2024, στις 10:15 π.μ., ένα επεισόδιο σημειώθηκε στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος, όταν ο Λευτέρης Αυγενάκης, βουλευτής Ηρακλείου και πρώην υπουργός, έχασε την επιβίβαση στην πτήση του. Μετά την έντονη αντίδρασή του, ο Αυγενάκης δήλωσε “έχω ασυλία”, επικαλούμενος τη βουλευτική του ιδιότητα. Η αστυνομία ειδοποιήθηκε από υπάλληλο ασφαλείας για το επεισόδιο ανάμεσα σε επιβάτη και υπάλληλο της εταιρείας εξυπηρέτησης.

Το επεισόδιο:

Σύμφωνα με την αναφορά της αστυνομίας, ο αστυνομικός που βρισκόταν σε πεζή περιπολία ενημερώθηκε για το περιστατικό και φθάνοντας στο σημείο, αντιμετώπισε τον Αυγενάκη, ο οποίος τον ενημέρωσε για την ασυλία του. Μετά από αυτό το περιστατικό, ο υπάλληλος υπέβαλε μήνυση κατά του Αυγενάκη για εξύβριση και απειλή, με αποτέλεσμα να διαγραφεί ο Αυγενάκης από την Κοινοβουλευτική Ομάδα της ΝΔ, με απόφαση του προεδρείου της Βουλής.

Με επιστολή του προς το προεδρείο της Βουλής, ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκος Μητσοτάκης γνωστοποίησε ότι ο βουλευτής Ηρακλείου τίθεται εκτός της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του κόμματος. Η επιστολή αναγνώστηκε από το προεδρείο της Βουλής.

Θ.Καρτερός κατά Σ.Κασσελάκη: «Tο πρόβλημα του ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι ο Κασσελάκης, εσείς είστε το πρόβλημα»

«Βέλη» κατά του Στέφανου Κασσελάκη πέταξε ο Θανάσης Καρτερός, με ανάρτησή του στο Facebook, λίγες ώρες πριν την κρίσιμη σημερινή συνεδρίαση της Πολιτικής Γραμματείας.

ΕΦΚΑ: Προθεσμία για ρύθμιση οφειλών έως τις 21 Ιουλίου

Ο ΕΦΚΑ έχει ορίσει προθεσμία μέχρι τις 21 Ιουλίου για τη ρύθμιση των οφειλών περίπου 40.000 οφειλετών, με χρέη άνω των 150.000 ευρώ

Ενοίκια τριών ταχυτήτων στην Αθήνα – Που εκτοξεύονται οι τιμές

Οι διαφορετικές κατηγορίες των τιμών ενοικίων στην Αττική, από τις υψηλές τιμές στις πολυτελείς γειτονιές όπως το Κολωνάκι και το ιστορικό κέντρο, έως τις πιο προσιτές περιοχές όπως η Πλατεία Αμερικής και ο Κολωνός.

Ίλιον: Απολύθηκαν 14 γιατροί από τα δυο Κέντρα Υγείας

Η υγειονομική κρίση στον Δήμο Ιλίου εντείνεται, καθώς 14 γιατροί απολύθηκαν πρόσφατα από τα Κέντρα Υγείας της περιοχής. Ο Δήμος αντιδρά επειγόντως, ετοιμάζοντας κινητοποιήσεις

Σήμερα στις 10:00 συνεδριάζει η ΠΓ του ΣΥΡΙΖΑ εν μέσω αντιπαράθεσης Κασσελάκη – Τσίπρα

Σήμερα στις 10:00 πραγματοποιείται η συνεδρίαση της Πολιτικής Γραμματείας του ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχίας,

Μήνυση υπέβαλε ο υπάλληλος του αεροδρομίου κατά του Λευτέρη Αυγενάκη

Μήνυση κατά του Λευτέρη Αυγενάκη για εξύβριση και απειλή κατέθεσε ο υπάλληλος του αεροδρομίου, θύμα της βιαιοπραγίας του βουλευτή.

Το παρασκήνιο της διαγραφής Αυγενάκη από την ΚΟ της ΝΔ: Το μήνυμα Μητσοτάκη για την αλαζονεία

Μονόδρομος ήταν η διαγραφή του Λευτέρη Αυγενάκη από τον πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη καθώς και μια ευκαιρία να στείλει μήνυμα προς όλα τα στελέχη της ΝΔ, πως δε θα γίνουν αποδεκτές ακραίες συμπεριφορές, όπως κατάχρηση εξουσίας και αλαζονεία.