Κυριακή, 14 Ιουλίου, 2024

Αποστασιοποιημένος «ψυχικά και πολιτικά» από τη ΝΔ δηλώνει ο Αρης Σπηλιωτόπουλος – Ο Κασσελάκης λειτουργεί με διαυγή τρόπο

Αποστασιοποιημένος «ψυχικά και πολιτικά» από τη ΝΔ δηλώνει ο Αρης Σπηλιωτόπουλος – Ο Κασσελάκης λειτουργεί με διαυγή τρόπο

Για τη συνεργασία του με τον ΣΥΡΙΖΑ και τον Στέφανο Κασσελάκη μίλησε στον ΣΚΑΪ ο Άρης Σπηλιωτόπουλος. Όπως τόνισε, έχει «αποστασιοποιηθεί από τη ΝΔ τόσο πολιτικά όσο και ψυχικά» και πρόσθεσε ότι «ο μεσαίος χώρος δεν βρίσκεται στη ΝΔ με τη σημερινή της μορφή».

«Ο μεσαίος χώρος μετακινείται. Δεν κατανέμεται δίκαια και ισομερώς η ανάπτυξη. Ένα μεγάλο κομμάτι της μεσαίας τάξης διαρκώς φτωχοποιείται και ένα πολύ μικρό κομμάτι έχει πάει προς τα πάνω», ανέφερε ο κ. Σπηλιωτόπουλος.

Όσον αφορά τον κ. Κασσελάκη σημείωσε ότι «πρώτη φορά ένας πολιτικός αρχηγός λειτουργεί αντισυμβατικά και λέει με διαφανή τρόπο ότι αυτή είναι η ζωή μου. Δεν έχει να κρύψει τίποτα. Ο κ. Κασσελάκης λειτουργεί με έναν τρόπο διαυγή και κρυστάλλινο» και υπογράμμισε ότι «η διαφάνεια ξενίζει».

Σπηλιωτόπουλος για Κασσελάκη: «Δεν έχετε ακούσει νέα παιδιά να λένε "το  παγωτό αυτό σκοτώνει";»

Σπηλιωτόπουλος: Έχω αποστασιοποιηθεί από τη ΝΔ - «Αντισυμβατικός ο  Κασσελάκης» | Typosthes

Παράλληλα, ο κ. Σπηλιωτόπουλος ανέφερε ότι «ο κ. Κασσελάκης έχει ένα μεγάλο στοίχημα, σταδιακά να εκφράσει όλο τον ευρύτερο προοδευτικό χώρο».

Σχετικά με τη φράση του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ ότι «υπουργοί σκοτώνουν παιδιά» ο κ. Σπηλιωτόπουλος ανέφερε ότι «δεν υπάρχει τοξικότητα» στις δηλώσεις και ότι «έχουν παρερμηνευτεί σκοπίμως, για να δημιουργηθεί μια τοξική επίθεση από την άλλη πλευρά».

«Το “σκοτώνει” είναι μια φράση που σε έναν προφορικό λόγο τη λες για την αμέλεια ή και θετικά. Δεν έχετε ακούσει νέα παιδιά να λένε “αυτό το παγωτό σκοτώνει”;» είπε χαρακτηριστικά.

«Ο κ. Κασσελάκης βάζει στην πολιτική συζήτηση κάτι που είναι πολιτικό αίτημα, ότι δεν μπορεί να διαιωνίζεται το καθεστώς ατιμωρησίας», εξήγησε ο κ. Σπηλωτόπουλος λέγοντας ότι ο κ. Κασσελάκης εννοούσε με τη φράση αυτή τις «αμέλειες που δημιούργησαν την τραγωδία στα Τέμπη».

Τέλος, αναφέρθηκε στην υποψηφιότητα του Φρέντη Μπελέρη στις ευρωεκλογές, λέγοντας ότι αυτή «σηματοδοτεί μια ανάγκη της ΝΔ εντελώς καιροσκοπική, να κλείσει τις διαρροές προς την άκρα δεξιά».

Μιχάλης Κατρίνης αντιδρά για αποστολή όπλων στην Ουκρανία

Επίθεση στην κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας εξαπέλυσε ο Μιχάλης Κατρίνης, για την αποστολή αμυντικού υλικού στην Ουκρανία.

Καμία διάθεση υποχώρησης στα κυριαρχικά μας δικαιώματα» ξεκαθαρίζει ο Μαρινάκης

«Κορυφαία προτεραιότητα το Κυπριακό, να αλλάξει ρότα η Βόρεια Μακεδονία», τόνισε ο Παύλος Μαρινάκης.

Φλωρίδης: Όλο το βαρύ έγκλημα αποφυλακίστηκε με το νόμο του ΣΥΡΙΖΑ

Ο υπουργός Δικαιοσύνης Γιώργος Φλωρίδης αναφέρθηκε στον νέο δικαστικό χάρτη ο οποίος, όπως είπε, θα μειώσει το χρόνο απονομής δικαιοσύνης, στο μισό.