Πέμπτη, 4 Ιουλίου, 2024

ΔΑΣ ΟΤΑ Αμαρουσίου κατά του ξεπουλήματος των δημόσιων υπηρεσιών στο νεκροταφείο

Η απόφαση της Δημοτικής Αρχής του Δήμου Αμαρουσίου να εκποιήσει τις υπηρεσίες του νεκροταφείου έχει προκαλέσει έντονη αντίδραση στην τοπική κοινότητα. Αυτή η απόφαση φαίνεται να αποτελεί μόνο το τελευταίο κεφάλαιο μιας μακρόχρονης πορείας προς την ιδιωτικοποίηση δημοτικών υπηρεσιών. Αυτή η εξέλιξη όχι μόνο ανησυχεί τους πολίτες αλλά και θίγει τα θεμέλια της κοινωνικής δικαιοσύνης και της πρόσβασης σε βασικές υπηρεσίες.

Αναλυτικά:

Απαράδεκτοι. Η Δημοτική Αρχή του Δήμου Αμαρουσίου με διαδικασίες fast track , μέσα από την Δημαρχιακή Επιτροπή προχώρησε στην εκποίηση των εργασιών  που γίνονται στο νεκροταφείο, με το πρόσχημα της έλλειψης προσωπικού. Η ενέργεια τους δεν μας προκαλεί εντύπωση. Άλλωστε με αυτή τη δικαιολογία έχουν ξεπουλήσει την υπηρεσία πρασίνου κ.λ.π. Αντί να απαιτήσουν από την κυβέρνηση την πρόσληψη μόνιμου προσωπικού, προχωράνε στην εκποίηση της συγκεκριμένης υπηρεσίας. Το κόστος ; 102.000 ευρώ.

Μάλιστα προκειμένου να «χρυσώσουν» το χάπι λένε ότι αυτή τη πρακτική την ακολουθούν και άλλοι δήμοι. Ας μας απαντήσουν: το θέμα της έλλειψης προσωπικού για τη συγκεκριμένη υπηρεσία σήμερα προέκυψε;

Το θέμα της έλλειψης προσωπικού δεν το αντιμετωπίζει μόνο το νεκροταφείο, το αντιμετωπίζει το σύνολο των υπηρεσιών του δήμου όπως για παράδειγμα οι παιδικοί σταθμοί όπου το βοηθητικό προσωπικό δεν επαρκεί, οι διοικητικές υπηρεσίες , η υπηρεσία πρασίνου, η καθαριότητα κ.λ.π.

Και αντί η Δημοτική Αρχή να απαιτήσει από την κυβέρνηση εδώ και τώρα μαζικές προσλήψεις μόνιμου προσωπικού , υιοθετεί τις κατευθύνσεις της κυβέρνησης , της ευρωπαϊκής ένωσης και τις απαιτήσεις των εργολάβων και προχωράει στην εκποίηση και αυτής της υπηρεσίας.

Δεν πρέπει να τους το επιτρέψουμε. Δεν πρέπει να τους αφήσουμε ούτε την πολιτική τους , ούτε τους σχεδιασμούς τους να υλοποιήσουν. Οι ιδιωτικοποιήσεις των υπηρεσιών, μας αφορούν όλους . Αφορά όλη την μαρουσιώτικη κοινωνία. Πληρώνουμε και ξανά πληρώνουμε για υπηρεσίες που θα έπρεπε να ήταν δωρεάν. Από σήμερα θα πληρώνουμε και αυτόν που θα μας θάβει.

Καλούμε όλους τους εργαζόμενους του δήμου, τα σωματεία , τους φορείς του δήμου να πάρουν θέση. Δεν μπορεί να ξεπουλιέται μια υπηρεσία και να μην βγαίνει άχνα από κανέναν.

Βρετανία: Δρομέας θα τρέξει 62 υπερμαραθωνίους σε 62 ημέρες

Ένας μαραθωνοδρόμος, ξεκινά ένα επικό ταξιδιωτικό μαραθώνιο που θα διαρκέσει 62 ημέρες, καλύπτοντας 3.218 χιλιόμετρα για φιλανθρωπικούς σκοπούς

Κακοκαιρία: Καταιγίδα με κεραυνούς και χαλάζι στην Αττική, βροχές και άνεμοι στη δυτική Ελλάδα

Πολιτική Προστασία συστήνει προσοχή και μέτρα αυτοπροστασίας κατά τη διάρκεια των έντονων καιρικών φαινομένων

Σε πλήρη εξέλιξη η σύγχρονη «πράσινη» πλατεία Αγίων Αναργύρων, από τον Δήμο Χαλκιδέων

Η νέα πλατεία στους Αγίους Αναργύρους, χρηματοδοτούμενη από το Πράσινο Ταμείο, αναδεικνύει έναν σύγχρονο δημόσιο χώρο

Στο Gov.gr Wallet η Ασφαλιστική Ικανότητα των ασφαλισμένων του e-ΕΦΚΑ

Με αυτόν τον τρόπο, οι ασφαλισμένοι του e-EΦΚΑ θα έχουν ανά πάσα στιγμή στη διάθεσή τους, μέσω του Gov.gr Wallet, την πληροφορία της ασφαλιστικής ικανότητας των ιδίων και των έμμεσων μελών που ασφαλίζονται από αυτούς.

Περιφέρεια Αττικής: 4,25 εκ. ευρώ για την ψυχική υγεία και την αντιμετώπιση των ουσιών

Το Ευρωπαϊκό Κοινοτικό Ταμείο για την αντιμετώπιση των εξαρτήσεων από ουσίες στο Λεκανοπέδιο θα χρησιμοποιήσει πόρους για την ενίσχυση λειτουργιών και προγραμμάτων πρόληψης

Ίλιον: Απολύθηκαν 14 γιατροί από τα δυο Κέντρα Υγείας

Η υγειονομική κρίση στον Δήμο Ιλίου εντείνεται, καθώς 14 γιατροί απολύθηκαν πρόσφατα από τα Κέντρα Υγείας της περιοχής. Ο Δήμος αντιδρά επειγόντως, ετοιμάζοντας κινητοποιήσεις