Αρχική Περιφέρειες Σε εξέλιξη τα έργα αποκατάστασης των ζημιών από την πλημμύρα στη Μάνδρα

Σε εξέλιξη τα έργα αποκατάστασης των ζημιών από την πλημμύρα στη Μάνδρα

Καταστροφές στην Μάνδρα Αττικής μετά τις καταρρακτώδεις βροχές από τα έντονα καιρικά φαινόμενα , Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2017. Από την κακοκαιρία που έπληξε την Μέγαρα και την Μάνδρα Αττικής έχουν εντοπιστεί επτά νεκροί. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΒΑΣΙΛΗΣ ΨΩΜΑΣ

Συνεχίζονται οι εργασίες για την αντιπλημμυρική θωράκιση της Μάνδρας και την αποκατάσταση της κανονικότητας στην περιοχή μετά τη θεομηνία της 15ης Νοεμβρίου 2017, ενώ η Περιφέρεια Αττικής συμβάλλει με πιστώσεις από ιδίους πόρους, που υπερβαίνουν τα 42 εκατ. ευρώ για το σύνολο των έργων.

Συγκεκριμένα προχωρούν οι εργασίες για το μεγάλο αντιπλημμυρικό έργο, με την εκτροπή και διευθέτηση των ρεμάτων Αγίας Αικατερίνης-Σούρες όπως και για την αποκατάσταση της Παλαιάς Εθνικής Οδού Αθηνών-Θηβών, με χρηματοδότηση ύψους 6,7 εκατ. ευρώ από την Περιφέρεια Αττικής.

Επίσης ξεκίνησαν νέα έργα οδοποιίας εντός του αστικού ιστού για την αποκατάσταση των ζημιών που προκλήθηκαν, από την πλημμύρα της 15ης Νοεμβρίου του 2017. Πρόκειται για δύο επιπλέον έργα:

Το πρώτο προϋπολογισμού 4,35 εκατ. ευρώ με δημοπράτηση από τον Δήμο Μάνδρας – Ειδυλλίας & Ερυθρών -βρίσκεται ήδη στο στάδιο υλοποίησης αφορά- την αποκατάσταση των ζημιών οδοποιίας και πεζοδρομίων στην Δημοτική Ενότητα Μάνδρας.

Το δεύτερο -προϋπολογισμού 2,35 εκατ. ευρώ- αφορά στην αποκατάσταση ζημιών και στη λειτουργική, ενεργειακή και περιβαλλοντική αναβάθμιση πλατειών και κοινόχρηστων χώρων το οποίο βρίσκεται στο στάδιο δημοπράτησης από το δήμο.