Αρχική Περιφέρειες Ορίστηκαν οι αντιπεριφερειάρχες στην περιφέρεια Αττικής

Ορίστηκαν οι αντιπεριφερειάρχες στην περιφέρεια Αττικής

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

Τους χωρικούς αντιπεριφερειάρχης και τους πρώτους θεματικούς αντιπεριφερειάρχες ανακοίνωσε ο περιφερειάρχης Αττικής Γ. Πατούλης, κατά τη συνάντηση που είχε χθες το απόγευμα με τους περιφερειακούς συμβούλους της παράταξης «Νέα Αρχή για την Αττική».

Επιπρόσθετα ανέθεσε στο σύνολο των περιφερειακών του συμβούλων, συμπεριλαμβανομένων και των συμβούλων των παρατάξεων που συνέπραξαν με την «Νέα Αρχή για την Αττική»,  θεματικές αρμοδιότητες εντεταλμένων συμβούλων.

«Στόχος μας είναι όλοι μαζί να αναβαθμίσουμε την Αττική. Τα επόμενα τέσσερα χρόνια απαιτείται να δουλέψουμε με στρατηγική, σύνθεση,  ενότητα, προσήλωση στο καθήκον και σκληρή δουλειά. Στην προσπάθεια αυτή δεν περισσεύει κανείς, ο καθένας αναλαμβάνει συγκεκριμένες αρμοδιότητες και ευθύνες.  Οφείλουμε να είμαστε επιτελικοί γρήγοροι και αποφασιστικοί με στόχο την παραγωγή έργου προς όφελος των πολιτών. Προς την κατεύθυνση αυτή ως μια πολύ καλά οργανωμένη ομάδα, θα αξιοποιήσουμε τις γνώσεις και την εμπειρία του καθενός ξεχωριστά» σημείωσε ο περιφερειάρχης Αττικής.

Στην συνέχεια αναφερόμενος στα βασικότερα προβλήματα της Αττικής που χρήζουν άμεσων παρεμβάσεων, εστίασε στα ζητήματα  της διαχείρισης απορριμμάτων, της πολιτικής προστασίας, στα έργα υποδομής, στα προγράμματα κοινωνικής πολιτικής και πρόληψης υγείας, στην υλοποίηση έργων μέσω ΕΣΠΑ, στη δημιουργία νεοφυών θέσεων εργασίας και καινοτομίας, αλλά και στην ενίσχυση του τουριστικού brand name της Αττικής.

Παρακάτω ακολουθούν τα ονόματα των περιφερειακών συμβούλων που ορίστηκαν θεματικοί και χωρικοί αντιπεριφερειάρχες, καθώς και θεματικοί εντεταλμένοι σύμβουλοι, ενώ το επόμενο διάστημα θα ανακοινωθούν και τα υπόλοιπα ονόματα των θεματικών Αντιπεριφερειαρχών.

ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΕΣ

Οικονομικών: Πέππας Νικόλαος

Πολιτικής Προστασίας: Κόκκαλης Βασίλειος

Κεντρικού Τομέα Αθηνών: Δημόπουλος Γεώργιος

Ανατολικής Αττικής: Αυγερινός Αθανάσιος

Βόρειου Τομέα Αθηνών: Κεφαλογιάννη Λουκία

Δυτικής Αττικής: Κοσμόπουλος Ελευθέριος

Δυτικού Τομέα Αθηνών: Λεωτσάκος Ανδρέας

Νήσων: Θεοδωρακοπούλου –Μπόγρη Βασιλική

Νότιου Τομέα: Νάνου Δήμητρα

Πειραιώς: Αντωνάκου Σταυρούλα

ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ

  1. Κατσιγιάννης Θανάσης: Eντεταλμένος Σύμβουλος Χωρικού Σχεδιασμού  και  Έργων Αντιπλημμυρικής προστασίας
  2. Αλεξανδράτος Μπάμπης Eντεταλμένος Σύμβουλος  Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
  3. Κουτσογιαννόπουλος Θοδωρής Eντεταλμένος Σύμβουλος  Τουρισμού.
  4. Αγγελόπουλος Γεώργιος Eντεταλμένος Σύμβουλος ΚΤΕΟ
  5. Κουρή Μαίρη Eντεταλμένη Σύμβουλος Προληπτικής Ιατρικής
  6. Λεονάρδου Πολυτίμη Eντεταλμένη Σύμβουλος Κοινωνικής Πολιτικής
  7. Αλυμάρα Σοφία Eντεταλμένη Σύμβουλος για Θέματα Αναδοχής
  8. Κεχρής Γιάννης Eντεταλμένος Σύμβουλος Ιατρικού Τουρισμού
  9. Γεωργόπουλος Γεώργιος Eντεταλμένος Σύμβουλος  Δημόσιας Υγείας
  10. Αδαμοπούλου Γεωργία Eντεταλμένη Σύμβουλος Νεανικής Επιχειρηματικότητας
  11. Παπαγεωργίου Νικόλαος Eντεταλμένος Σύμβουλος Επενδύσεων και Δικτύων Επιχειρήσεων-Επιμελητήρια
  12. Βοϊδονικόλας Σταύρος Eντεταλμένος Σύμβουλος  Ναυτιλίας και Λιμένων
  13. Γρηγορίου Ηλίας Eντεταλμένος Σύμβουλος Επενδύσεων  Νότιου Τομέα (Ελληνικό και περιβάλλων χώρος)
  14. Δαλιάνη Φωτεινή Eντεταλμένη Σύμβουλος Διεθνών Θεμάτων και Ευρωπαϊκών Περιφερειακών Δικτύων
  15. Καλογήρου Φαίη Eντεταλμένη Σύμβουλος Δημόσιων Σχέσεων και Ομογένειας
  16. Μπαρμπαγιάννη Ευγενία Eντεταλμένη Σύμβουλος Διασύνδεσης Περιφέρειας με Εθελοντικές Οργανώσεις  και Συνεργαζόμενους  φορείς
  17. Δουνδουλάκη Ελένη Eντεταλμένη Σύμβουλος Ανάδειξης Πολιτιστικών Μνημείων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς
  18. Ρώμας Χάρης Eντεταλμένος Σύμβουλος Θεατρικών και Μουσικών εκδηλώσεων
  19. Βιδάλη Μαίρη Eντεταλμένη Σύμβουλος των εκδηλώσεων για τον εορτασμό των 200 ετών από την απελευθέρωση του 1821 και των Ολυμπιακών αγώνων 2020.
  20. Βάρσου Μαργαρίτα Εντεταλμένη σύμβουλο για θέματα αθλητισμού
  21. Ζέρβα Μαρία Εντεταλμένη Σύμβουλος για θέματα Ρομά και Αναπτυξιακών Προγραμμάτων
  22. Βλάχου Γεωργία Eντεταλμένη Σύμβουλος Διαχείρισης Ανθρωπιστικής Βοήθειας
  23. Μελάς Σταύρος Eντεταλμένος Σύμβουλος Λαϊκών Αγορών
  24. Αβραμοπούλου Ελένη Eντεταλμένη Σύμβουλος Ατόμων με Αναπηρία (ΑΜΕΑ)
  25. Αγγελοπούλου Μαρία Eντεταλμένη Σύμβουλος γυναικείων θεμάτων και Ισότητας και Δήμου Περιστερίου
  26. Βλάχος Γιώργος Eντεταλμένος Σύμβουλος Διοικητικής Οργάνωσης των Υπηρεσιών
  27. Κοσμίδη Ευρώπη Eντεταλμένη Σύμβουλος Τεχνικών Έργων
  28. Νίκος Παπαδάκης Εντεταλμένος Σύμβουλος Περιβάλλοντος
  29. Ανδρέας Κούρτης Εντεταλμένος Σύμβουλος Ελλήνων Βορειοηπειρωτών