Αρχική Δήμοι Κλιμάκιο του υπ. Υποδομών στις πλημμυρισμένες περιοχές της Χαλκίδας

Κλιμάκιο του υπ. Υποδομών στις πλημμυρισμένες περιοχές της Χαλκίδας

Μετά από σχετικό αίτημα που είχε απευθύνει ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, μετά από σχεδτικό αίτημα του δήμου, προκειμένου να αποτυπωθεί επακριβώς η κατάσταση με τα πλημμυρικά φαινόμενα στις περιοχές της Αγίας Ελεούσας, του Δοκού, της Λ. Άμμου και της Έξω Παναγίτσας και να προταθούν λύσεις άμεσες και μακροπρόθεσμες.

Κατά τη διάρκεια σύσκεψης του κλιμακίου με τη δημοτική αρχή, ο δήμαρχος Χρήστος Παγώνης, ανέλυσε την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στις συγκεκριμένες περιοχές της Χαλκίδας, τονίζοντας ότι έχουν πλημμυρίσει δεκάδες σπίτια και έχουν καταστραφεί δρόμοι, επιχειρήσεις και αγροτικές καλλιέργειες. Παράλληλα ανέφερε ότι συνεργεία του δήμου Χαλκιδέων και της ΔΕΥΑΧ προσπαθούν με μηχανικά μέσα να αντλήσουν τα νερά και να τα διοχετεύσουν στη θάλασσα. Ακολούθησε αυτοψία στις πλημμυρισμένες περιοχές και πλέον αναμένονται οι προτάσεις των τεχνικών του Υπουργείου Υποδομών, για την εξεύρεση λύσης στο πρόβλημα.