Αντίστροφα μετρά ο χρόνος για την έκδοση της προκήρυξης 10Κ/2018.  Σύμφωνα με υψηλόβαθμα στελέχη του Ανωτάτου Συμβουλίου Επιλογής Προσωπικού (ΑΣΕΠ) η νέα προκήρυξη, μέσω της οποίας θα ενισχυθούν νησιωτικοί δήμοι, επιμελητήρια και διάφοροι φορείς του δημοσίου, αναμένεται να βγει στον..αέρα μέσα στο επόμενο δεκαήμερο.

Υπενθυμίζεται ότι ο νέο διαγωνισμός αφορά στην πρόσληψη 137 μόνιμων και συγκεκριμένα 118 σε παραμεθόριους και νησιωτικούς δήμους και 19 σε πέντε φορείς: ΕΥΑΘ, Επιμελητήριο Θεσσαλονίκης, Επιμελητήριο Λακωνίας, Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων, Ιερά Μητρόπολη Τριφυλίας – Ολυμπίας.

Οι θέσεις θα καλυφθούν από προσωπικό Πανεπιστημιακής (ΠΕ), Τεχνολογικής ΤΕ και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΔΕ, ενώ μέρος των θέσεων αναμένεται να καλυφθεί από διοικητικούς υπαλλήλους, χημικούς, στελέχη πληροφορικής και μηχανικούς.